Moder zasilił komputer Apple Mac Mini poprzez port Ethernet

Maksym SłomskiSkomentuj
Moder zasilił komputer Apple Mac Mini poprzez port Ethernet
Komputery Apple z czipami Apple Silicon słyną z szalenie wysokiej efektywności energetycznej. Producent z Cupertino w ostatnim czasie pozytywnie zaskakuje drobnymi ulepszeniami, optymalizacjami i kolejnymi, coraz to wydajniejszymi układami, zużywającymi naprawdę niewielkie ilości energii jak na oferowaną przez siebie moc obliczeniową. Pewien moder o pseudonimie @Merocle na Twitterze postanowił pokazać, że nowy komputer Apple da się zasilić za pośrednictwem portu Ethernet.

Komputer Apple zasilany przez port Ethernet

Majsterkowicz Iwan Kuleszow zademonstrował komputer Maca mini, którego zmodyfikował tak, aby działał w technologii Power over Ethernet (PoE). Kompaktowy komputer stacjonarny może niemal bezproblemowo przełączać się między zasilaniem prądem przemiennym a zasilaniem z sieci Ethernet. Drugie zasilanie pełni rolę awaryjnego w sytuacji nagłej utraty zasilania podstawowego.

Kuleszow przedstawił swoje dzieło w krótkim filmie, najpierw demonstrując połączenie urządzenia przez klasyczne złącze. Następnie przystąpił do podłączania sieci Ethernet i odłączania prądu zmiennego.


Moder nie ujawnił jeszcze, który model Maca mini zmodyfikował, ale wysoce prawdopodobnym jest to, że to jeden z najnowszych wariantów z układami Apple Silicon, ze względu na ich niski pobór mocy. Mac mini 2018 – ostatni model Intela – może zużywać do 122 W pod obciążeniem, co prawdopodobnie przekracza limity PoE. Tegoroczne wersje z czipami M2 i M2 Pro zużywają odpowiednio 50 W i 100 W. Model Apple Mac Mini 2020 z czipem Apple M1 wymaga zaledwie ok. 40 W, co mieści się w możliwościach PoE.

Zasilanie poprzez port Ethernet jest zwykle wykorzystywane do zasilania drobnych urządzeń IoT (tzw. internetu rzeczy) o niskim poborze mocy, takich jak kamery, głośniki, dzwonki do drzwi, telefony VoIP i światła LED. Dzięki temu w wielu z nich można zrezygnować z zabierających dość sporo przestrzeni gniazd zasilania.

Źródło: Twitter

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.