Za punkt honoru postanowiłem sobie przetestować jak najwięcej laptopów z kartami NVIDIA GeForce RTX 4000. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że w ostatnich latach testowałem odrobinę mniej notebooków niż tego chciałem. Po drugie, wydaje mi się, że to najbardziej wszechstronne laptopy w historii. O każdym testowanym przez siebie modelu mogę powiedzieć dużo dobrych rzeczy, co jest bardzo dobrą wiadomością dla konsumentów. Wydaje mi się, że nigdy do tej pory nie było lepszego czasu na zakup laptopa do zabawy i do pracy na długie lata. Tym razem w obroty wziąłem model MSI Vector 16 HX A13V.
MSI Vector 16 HX A13V – specyfikacja
- Ekran: IPS 16″ (2560×1600 pikseli), 240 Hz
- Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 4080 12 GB (175 W)
- Procesor: Intel Core i9-13980HX
- Pamięć RAM: 16 GB DDR5-5600
- Pamięć: 1 TB NVMe SSD M.2
- Akumulator: 90 Wh
- System: Windows 11
- Wymiary: 357 x 284 x 22,20-28,55 mm
- Masa: 2,7 kg
Ach, te dzisiejsze laptopy
Zawsze było tak, że ultraprzenośne i leciutkie laptopy miał niewielką wydajność. Gamingowe bestie zaś były wielkimi i ciężkimi “klocami”, za to jako-tako chłodzonymi. Premiera kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 4000 oraz architektury Ada Lovelace pozwoliła przejść kurację odchudzającą wszystkim laptopom, których producenci postanowili sięgnąć akurat po te rozwiązania. MSI Vector 16 HX A13V nie jest najsmuklejszym z tych laptopów, ale nie jest też przesadnie ciężkim i sporych rozmiarów urządzeniem.
MSI Vector 16 HX A13V to sprzęt z wyższej półki wydajnościowej, ale wcale nie najwyżej półki cenowej. Zewnętrzną pokrywę laptopa wykonano z aluminium, natomiast cała reszta notebooka to tworzywo sztuczne. Solidnej jakości, ale nie jest to metal. Zalety? Oczywiście mniejsza masa. Sztywność obudowy stoi na odpowiednim poziomie, a szybki rzut oka na konstrukcję sugeruje, że została przemyślana pod wieloma względami.
Słuszne wymiary laptopa MSI Vector 16 HX A13V wynikają z zastosowania w nim 16-calowej matrycy o rozdzielczości 2560×1600 pikseli i odświeżaniu wynoszącym aż 240 Hz. Mamy tu do czynienia z panelem IPS o szczytowej jasności wynoszącej grubo ponad 500 nitów, 100-procentowym pokryciu przestrzeni sRGB i 100-procentowym DCI-P3. To jest naprawdę ładny wyświetlacz.
Rozwiązania, których nie sposób nie polubić
Pierwszą rzeczą, która mi się spodobała, jest solidny zawias, chowany do wewnątrz obudowy laptopa. Taka konstrukcja sprawia, że odchylanie ekranu nie zatyka żadnego z wylotów powietrza umieszczonych z tyłu urządzenia. Te usytuowano również po bokach. Co więcej, na spodzie znajdują się specjalne podstawki, podnoszące spód notebooka w taki sposób, aby skuteczniej zasysał chłodne powietrze. Notabene system chłodzenia Cooler Boost 5 jest głośny, ale naprawdę skuteczny – coś za coś.
A jest co chłodzić, bo karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4080 oraz procesor Intel Core i9-13980HX mogą łącznie pobierać nawet 240 W mocy. Sama karta graficzna ma TGP wynoszące aż 175 W. Widzicie już chyba, że wydajność i skuteczność chłodzenia ma tu grać pierwsze skrzypce.
Kolejna mocna strona laptopa to złącza. Wielki szacunek dla MSI za umieszczenie czytnika kart pamięci w formacie SD, obecność USB-C z obsługą Thunderbolt 4 oraz genialne rozmieszczenie portów, które widnieją również z tyłu obudowy. To właśnie tam znajduje się m.in. złącze zasilania, port Ethernet, HDMI 2.1 oraz USB-C 3.2 Gen 2 z obsługą DisplayPort. Po bokach widnieją pozostałe gniazda: USB-A 3.2 Gen 2, Gen 1, USB-C 3.2 Gen.2 z funkcją DisplayPort oraz ładowania PD, wspomniane USB-C z Thunderbolt 4 i czytnik kart pamięci i złącze słuchawkowe jack 3.5 mm.
Naturalnie na pokładzie jest odpowiedni zestaw łączności, gotowy na to, co przyniesie przyszłość. Jest bowiem Wi-Fi 7, jest też Bluetooth 5.4. Do niczego nie można się przyczepić. Ba, jest nawet kamerka 720p z funkcją zasłonki.
I do grania i do pracy
Wspomniałem już, że dzisiejsze laptopy gamingowe są naprawdę dopracowane także pod kątem osób pracujących. W przypadku tego urządzenia dowodem na to jest nie tylko obecność wydajnej karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 4080, procesora marki Intel, czy też rewelacyjnego ekranu. To również wygodna i podświetlana klawiatura, gdzie z poziomu oprogramowania MSI da się łatwo przypisywać indywidualne podświetlenie klawiszy, ułatwiające pracę makra, czy też tryby pracy chłodzenia.
To oczywiście nie koniec. Kupując laptopa z kartą graficzną od NVIDIA dostaje się cały pakiet darmowych rozwiązań, znacząco poprawiających doznania płynące z jego użytkowania. Brzmi banalnie i ogólnikowo, zatem czas na konkrety. Pierwszym z nich jest wygodne i wszechstronne oprogramowanie NVIDIA App / NVIDIA GeForce Experience oraz sterowniki. NVIDIA za pośrednictwem obu tych aplikacji oferuje sterowniki GeForce Game Ready, optymalizowane pod kątem niezawodności w grach oraz osobny pakiet sterowników NVIDIA Studio, przygotowywany z myślą o aplikacjach dla profesjonalistów. Przełączanie się pomiędzy nimi trwa krótką chwilę. Te pierwsze zwiększają wydajność w grach, te drugie natomiast maksymalizują moc obliczeniową i gwarantują stabilność działania twórcom, artystom, programistom i innym osobom pracującym.
NVIDIA App i NVIDIA GeForce Experience pomagają nie tylko błyskawicznie zainstalować aktualne sterowniki, ale też dobierać optymalne ustawienia w grach jednym kliknięciem, zapisywać gameplaye, nagrywać pulpit, robić zrzuty ekranu z HDR i w wysokiej rozdzielczości… zastosowań jest znacznie więcej. Powiedzmy sobie szczerze: oprogramowanie NVIDIA i jego działanie samo w sobie jest dla wielu osób mocnym argumentem za zakupem karty graficznej tego producenta lub laptopa ją wykorzystującego.
Wydajność w grach mówi sama za siebie
Według danych dostępnych na Steam większość graczy nadal gra w 1080p. Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4000 i wyposażone w nie laptopy, takie jak MSI Vector 16 HX A13V, to doskonały motywator do zabawy w rozdzielczościach 1440p oraz 4K. Testowany przez nas notebook MSI Vector 16 HX A13V ze względu na ekran o proporcjach 16:10 wyświetla obraz w rozdzielczości 2560×1600 pikseli. W związku z tym testy przeprowadziliśmy w takiej właśnie rozdzielczości oraz Full HD (de facto: 1920×1200 pikseli).
2560×1600 pikseli
- Cyberpunk 2077 (Ultra, Path Tracing, DLSS wył.) – 19 kl./s.
- Cyberpunk 2077 (Ultra, Path Tracing, DLSS jakość + FG + RR) – 67 kl./s.
- Cyberpunk 2077 (Ultra, Ray Tracing, DLSS jakość + FG) – 97 kl./s.
- Cyberpunk 2077 (Ultra, Ray Tracing wył., DLSS wył.) – 42 kl./s.
- Alan Wake 2 (Ultra, Path Tracing, DLSS wył.) – 44 kl./s.
- Alan Wake 2 (Ultra, Path Tracing, DLSS jakość + FG) – 107 kl./s.
- Horizon Forbidden West (Ultra, DLSS wył.) – 72 kl./s.
- Horizon Forbidden West (Ultra, DLSS jakość) – 100 kl./s.
- Horizon Forbidden West (Ultra, DLSS jakość + FG) – 145 kl./s.
1920×1200 pikseli
- Cyberpunk 2077 (Ultra, Path Tracing, DLSS wył.) – 30 kl./s.
- Cyberpunk 2077 (Ultra, Path Tracing, DLSS jakość + FG + RR) – 104 kl./s.
- Cyberpunk 2077 (Ultra, Ray Tracing, DLSS jakość + FG) – 143 kl./s.
- Cyberpunk 2077 (Ultra, Ray Tracing wył., DLSS wył.) – 73 kl./s.
- Alan Wake 2 (Ultra, Path Tracing, DLSS wył.) – 30 kl./s.
- Alan Wake 2 (Ultra, Path Tracing, DLSS jakość + FG + RR) – 78 kl./s.
- Horizon Forbidden West (Ultra, DLSS wył.) – 90 kl./s.
- Horizon Forbidden West (Ultra, DLSS jakość) – 108 kl./s.
- Horizon Forbidden West (Ultra, DLSS jakość + FG) – 161 kl./s.
Jak sami widzicie MSI Vector 16 HX A13V spisuje się doskonale zarówno w wymagających tytułach AAA, gdzie ich piękno pozwalają wydobywać ray tracing i path tracing (śledzenie promieni w czasie rzeczywistym), jak i grach e-sportowych, gdzie wykorzystać można potencjał drzemiący w matrycy o odświeżaniu 240 Hz. Widać również jak na dłoni, że technologia nowoczesnego upscalingu, wspieranego przez AI i uczenie maszynowe NVIDIA DLSS nie tylko poprawia jakość obrazu, ale też gwarantuje olbrzymi przyrost liczby klatek na sekundę. W tytułach obsługujących technikę DLSS 3 i najnowszą DLSS 3.5 podwojenie liczby FPS nie jest rzadkim zjawiskiem.
Gracze sięgający po laptop z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4000 docenią też obecność techniki NVIDIA Reflex, zmniejszającej opóźnienia systemowe. Wystarczy ją włączyć, aby skrócić czas reakcji pomiędzy akcją wykonaną na myszce lub klawiaturze, a wyświetleniem jej na ekranie. Przekłada się to chociażby na zwiększenie precyzji w e-sportowych tytułach pokroju Fortnite, Valorant, Call of Duty Warzone, Apex Legends i Overwatch.
Profesjonaliści także będą w siódmym niebie
Wielu twórców jest graczami, a wielu graczy jest twórcami. Możliwość zakupu jednego urządzenia do pracy i zabawy to sensowny i opłacalny ekonomicznie wybór. Z MSI Vector 16 HX A13V będą zadowolone zarówno osoby szukające notebooka z wydajną kartą graficzną, jak i wydajnym procesorem. Bez względu na to, czy pracujesz w programie stawiającym na obliczenia wspierane przez GPU czy przez CPU, możesz być pewnym tego, że MSI Vector 16 HX A13V jest sprzętem z wysokiej półki.
- Cinebench (Multi Core) – 1570 punktów
- Cinebench (Single Core) – 123 punkty
- Cinebench (GPU) – 16604 punkty
- 3DMark (Time Spy) – 19301 punktów
- 3DMark (Time Spy Extreme) – 12152 punkty
- 3DMark (Port Royal) – 12151 punktów
- Blender benchmark 4.1.0 – 2881.779631 / 1355.233365 / 1433.243559 samples per minute
- UL Procyon AI Image Generation Benchmark (Stable Diffusion XL) – 2074 punkty
- UL Procyon AI Image Generation Benchmark (Stable Diffusion 1.5) – 2328 punktów
Spory wpływ na maksymalizację wydajności pracy tego laptopa, podobnie zresztą jak innych urządzeń z układami NVIDIA GeForce RTX 4000, ma technologia NVIDIA Max-Q. Technologia ta zarządza w inteligentny sposób przekierowywaniem mocy obliczeniowej tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Gra korzysta w dużym stopniu z GPU, a mniejszym z procesora? To właśnie karta graficzna otrzyma więcej mocy. Sytuacja odwrotna? Proszę bardzo, CPU będzie czerpał więcej mocy. Wszystko to nie tylko pozwala zwiększyć liczby klatek, ale także zmniejszyć temperatury działania obciążonych komponentów oraz… wydłużyć czas działania na baterii.
NVIDIA Max-Q i Battery Boost 2.0 wchodzą do akcji
Wiecie już, że NVIDIA Max-Q poprzez optymalizację przepływu energii pozwala zmaksymalizować czas działania laptopów z kartami NVIDIA GeForce RTX 4000 na baterii. Funkcję Max-Q Dynamic Boost, obecną w laptopach z kartami GeForce RTX z serii 2000 i nowszymi, można oczywiście wyłączyć, ale… po co to robić? Doskonale współdziała ona z trybem NVIDIA BatteryBoost 2.0.
W przypadku MSI Vector 16 HX A13V nie sposób pominąć domyślnie włączoną w sterowniku funkcję Battery Boost 2.0, współpracującą z technologią NVIDIA Optimus. Dzięki niej wydajność układu GPU jest dynamicznie dostosowywana w taki sposób, aby zapewnić moc obliczeniową niezbędną do prowadzenia komfortowej rozgrywki. W telegraficznym skrócie: zapewnia jak najwyższą wydajność przy jak największym oszczędzaniu akumulatora. Dzięki niej w wielu przypadkach można nieco dłużej zapomnieć o zasilaczu.
Nowy MSI Vector 16 HX A13V to bateria o zwiększonej względem modelu poprzedniej generacji – do aż 90 Wh. Realnie dzięki niej oraz wymienionym wyżej technologiom można przepracować w Internecie nawet 5.5 godziny przy aktywnym zrównoważonym profilu zużycia energii – to świetny wynik.
Zasilacz o mocy 330 W naładuje rozładowany akumulator laptopa do pełna w ok. 2,5 godziny.
Na MSI Vector 16 HX A13V pożądliwie spojrzy każdy gracz…
…nawet taki, który laptopów gamingowych nie darzy ogromną estymą. Powód jest prosty: MSI Vector 16 HX A13V swoją wydajnością bije na głowę większość pecetów, zapewniając przy tym mobilność pożądaną przez profesjonalistów wykorzystujących wydajne notebooki w pracy.
MSI Vector 16 HX A13V to przede wszystkim NVIDIA GeForce RTX 4080, spisujący się znakomicie w grach, przy renderowaniu filmów, grafiki, a także obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją. To także wydajny procesor Intel Core i9, stanowiący z nim zgrany duet. System chłodzenia Cooler Boost 5 staje na wysokości zadania, efektywnie odprowadzając ciepło z komponentów, które sprawdzą się jeszcze przez lata.
MSI stworzyło laptop przemyślany, solidnie wykonany i pomimo gabarytów wygodny w obsłudze. Piękny ekran, przyjemna w użytkowaniu klawiatura oraz szybki SSD pasują do „topowych” komponentów od NVIDIA i Intel. Trochę więcej niż trzy grosze dorzucają też technologie towarzyszące NVIDIA, jak DLSS, Path Tracing, Reflex i Max-Q.
Głośna praca pod obciążeniem to cena wysokiej wydajności i skutecznego chłodzenia. Plastikowa obudowa? Da się przeżyć – to nie jest flagowy laptop. W tym sprzęcie chodzi przede wszystkim o moc obliczeniową, a tej nie brakuje.
Mocne strony:
- fenomenalna wydajność dzięki karcie NVIDIA i flagowemu procesorowi Intel
- rewelacyjna matryca dla graczy i twórców
- bardzo szybki dysk SSD
- przemyślana, solidna konstrukcja
- skuteczny system chłodzenia
- wygodna klawiatura
- przyzwoite głośniki
- praktyczne oprogramowanie i technologie towarzyszące NVIDIA
Wybór jest ogromny i należy do Ciebie
Na czym polegają dobre wieści? Że aby cieszyć się wszystkimi wymienionymi tu technologiami NVIDIA możesz sięgnąć po dowolnego laptopa z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4000.
Najtańsze laptopy z układem NVIDIA GeForce RTX 4050 kosztują już ok. 3500 złotych, a pozwalają bawić się w rozdzielczości Full HD przy dużej liczbie FPS, zwłaszcza z NVIDIA DLSS – przykładem niechaj będzie model MSI GF63. Odrobinkę wyższą wydajność znajdziesz w odrobinę wyższej cenie, zerkając w stronę Gigabyte G5 KF z układem NVIDIA GeForce RTX 4060. Zdaniem wielu to GPU to złoty środek.
A może obecny w MSI Vector 16 HX A13V GeForce RTX 4080 to wciąż za mało? W sklepach są propozycje dla entuzjastów takie jak ASUS ROG Strix SCAR 16, czy też Gigabyte AORUS 17X AZF.
Powodzenia w wyborze!
Materiał powstał we współpracy z NVIDIA