Od kilku lat w branży krążyły pogłoski na temat tego, iż Apple opracowuje swoje własne, autorskie procesory, które miałyby pozwolić firmie uniezależnić się od Intela. Tego typu decyzja byłaby trzęsieniem ziemi w świecie komputerów – do tej pory Intel posiadał bowiem wyłączność na obsługę sprzętów z serii MacBook. Według serwisu Bloomberg, konferencja WWDC 2020 w czerwcu bieżącego roku będzie finalnym momentem, w którym producent z jabłkiem w logo oficjalnie zapowie wspomnianą wyżej zmianę. Apple ma ujawnić szczegóły dotyczące projektu o nazwie kodowej Kalamata.
Bazując na poprzednich przeciekach, nowe procesory Apple dla MacBooków zostaną zbudowane na bazie układu A14 przeznaczonego dla iPhone’ów oraz iPadów. Czipy zostały zaprojektowane bezpośrednio przez Apple i wyprodukowane przez tajwańską firmę TSMC. Ta sama marka zajmuje się również produkcją procesorów dla AMD czy NVIDII – największych graczy na rynku komputerowym. Wykorzystanie układów ARM dałoby Apple całkowitą kontrolę nad komponentami używanymi w laptopach z serii MacBook, jak również komputerach stacjonarnych iMac.
Amerykańska firma nie planuje wprowadzać większych zmian do swojego oprogramowania macOS. Programiści będą jednak musieli dostosować swoje aplikacje w odpowiedni sposób.
fot. Georgie Cobbs – Unsplash
Co tak naprawdę zmieniają procesory ARM w MacBookach? Przede wszystkim rozwiązanie to będzie nie tylko wydajne, ale również przełoży się na możliwość skonstruowania cieńszych i lżejszych komputerów. Procesory ARM pozwalają także na znaczną energooszczędność podczas pracy urządzenia. Oznacza to po prostu dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.
Niestety w całej sytuacji jest jeden problem. Wykorzystanie procesorów ARM zmusi wszystkich twórców programów dla macOS do konieczności bardzo szybkiego dostosowania się do specyfikacji. Może okazać się, że na początku niektóre aplikacje nie będą w ogóle działać z procesorami innymi niż do tej pory stosowane przez Apple.
Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać do konferencji WWDC, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Źródło: Engadget / fot. iabzd – Unsplash