Apple M2 Ultra wolniejszy od zeszłorocznych procesorów
Apple M2 Ultra produkowany jest w litografii 5-nanometrowej drugiej generacji i wykorzystuje architekturę Apple UltraFusion. Poprzez połączenie dwóch czipów M2 Max uzyskano ich podwojoną wydajność. M2 Ultra to 134 miliardy tranzystorów, czyli 20 miliardów więcej niż w przypadku M1 Ultra. Na 24-rdzeniowe CPU czipa M2 Ultra składa się 16 rdzeni nowej generacji odpowiedzialnych za wydajność i 8 rdzeni energooszczędnych. GPU występuje w konfiguracjach z 60 lub 76 rdzeniami nowej generacji. SoC może obsługiwać do 192 GB zunifikowanej pamięci RAM, czyli dwukrotnie więcej niż M1 Ultra. Wydajność Apple M2 Ultra szacowana jest na 20 procent wyższą niż M1 Ultra w przypadku CPU, 30 procent w przypadku GPU oraz nawet 40 procent jeśli chodzi o system Neural Engine. A jak wypada na tle konkurencji?
Nie przegap: Nowy MacBook Air 15 to najsmuklejszy laptop na świecie. Wygląda zjawiskowo
Procesorowi udało się osiągnąć w Geekbench 6 wynik 2809 punktów w teście jednordzeniowym i 21531 punktów w testach wielordzeniowych. Dla porównania, Intel Core i9-13900KS zdobył 3083 punkty, a AMD Ryzen 9 7950X – 2875 punktów. W wielowątkowych testach porównawczych te same układy uzyskały odpowiednio 21665 i 19342 punkty. Jak widać, Apple M2 Ultra SoC nie jest szybszy w stacjach roboczych niż mainstreamowe procesory oferowane przez Intel i AMD. Pamiętajcie jednak o różnicach w poborze mocy wszystkich tych konstrukcji.
Apple M2 Ultra wypada fatalnie w porównaniu do procesorów dedykowanych profesjonalistom w zastosowaniach wielowątkowych. Starcie z AMD Threadripper 5995WX i Intel Xeon W9-3495X przegrywa sromotnie, wygrywając tylko w teście jednego wątku. Trzeba tu pamiętać o tym, że rozwiązania AMD i Intel nie są projektowane pod tym kątem.
Wydajność CPU Apple M2 Ultra w teście Geekbench 5. | Źródło: wccftech
A jak wypada GPU w Apple M2 Ultra? To zależy. W teście Geekbench 5 OpenCL Compute propozycja Apple jest wolniejsza niż NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti. Ponownie jednak miejcie na względzie zużycie energii po stronie SoC produkowanego przez firmę z Cupertino.
Wydajność GPU Apple M2 Ultra w teście Geekbench 5. | Źródło: wccftech
Na deklaracje producentów patrzcie z przymrużonym okiem
Po raz kolejny testy dowiodły, że rozsądnie jest traktować liczby i wydajność prezentowane przez Apple i inne firmy z pewnym dystansem i czekać na niezależne testy, które je potwierdzą lub zanegują.
Sprawdź też: iOS 17 oficjalnie. Apple pokazało wszystkie wspaniałe nowości
Patrząc na SoC produkcji Apple należy pamiętać także o tym, że firma z Cupertino de facto nie bije się o tytuł producenta najwydajniejszych układów. Producent ten ewidentnie chce produkować czipy o niezrównanej efektywności działania i to akurat wychodzi mu znakomicie.
Źródło: wccftech