Nokaut konkurencji, BOE osiąga lepszy wynik o ponad 1/3 od obecnie rekordowego 360 Hz
O ile chiński BOE mówi o opóźnieniu G2G ze standardową bardzo niską wartością (1 ms jak przy większości wyjątkowo żwawych ekranów), tak mocno zawstydził konkurencję szybkością odświeżania matrycy. Czymże są dotychczasowe 360 Hz przy wartości 500 Hz? To przebicie obecnego rekordu nie o 40 Hz czy 100 Hz, a całe 140 Hz. Już nawet monitor z ekranem 140 Hz, który jest wartością odpowiadającą samej różnicy, uchodziłby za szybki (na tle standardowego 60 Hz lub dwukrotnie podbitego 120 Hz). To wzrost o prawie 39 proc. w stosunku do 360 Hz i o ponad 733 proc. dla wartości 60 Hz!
Nie wiemy wiele na temat pozostałych parametrów. Chiński BOE przekazuje, że do stworzenia tak szybkiego monitora wykorzystał technologię wyświetlaczy z półprzewodnikami tlenkowymi (ma z nią duże doświadczenie). Ekran o przekątnej 27 cali i rozdzielczości full HD (1920 x 1080 px) ma też 8-bitowe złącze z obsługą 8-liniowego sygnału eDP. Nie wiemy nic na temat jakości odwzorowania kolorów czy ewentualnej obecności HDR. Przy gamingowym sprzęcie przydała by się też technologia synchronizacji obrazu G-Sync lub VRR, ale o jej ewentualnej implementacji BOE również milczy.
Kiedy zobaczymy na sklepowych półkach pierwsze gamingowe monitory 500 Hz?
Już przy monitorach 360 Hz potrzeba naprawdę mocnej maszyny, żeby w pełni wykorzystać ich możliwości. Przecież nawet produkcje e-sportowe na maksymalnych detalach niekoniecznie u każdego gracza osiągną 360 FPS w full HD, a co dopiero okolice 500 FPS dla sprzętu z 500 Hz. Jednak wyższe odświeżanie ma też drugi plus, zmniejsza input lag z powodu lepszej synchronizacji wyświetlanych klatek obrazu z tymi podawanymi z karty graficznej.
Tak czy inaczej, nie wiadomo kiedy realnie to przetestujemy. BOE skupia się na azjatyckich rynkach. Poza tym model z 500 Hz nie został opisany jako regularny konsumencki produkt. Nie podano nawet spodziewanej ceny czy mniej więcej spodziewanego czasu premiery urządzenia. Przynajmniej mamy dowód na to, że 500 Hz w gamingowych monitorach jest już na wyciągniecie ręki.
Zobacz również: Gamingowe ultrabooki XPG Xenia wreszcie trafiają do Polski
Źródło i foto: BOE / własne / tomshardware