Nakładanie pasty na GPU w ten sposób obniża temperatury nawet o 5 stopni

Maksym SłomskiSkomentuj
Nakładanie pasty na GPU w ten sposób obniża temperatury nawet o 5 stopni
Jak nakładać pastę termoprzewodzącą na procesor, aby uzyskać możliwie najniższe temperatury jego pracy? Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: są różne szkoły. Najpopularniejszą metodą jest równomierne rozprowadzenie pasty na całym procesorze lub naniesienie na jego środek ilości odpowiadającej rozmiarem ziarnku ryżu. A jak wygląda sytuacja w przypadku rdzenia karty graficznej? Okazuje się, że nieco inaczej. Jak dowiodły najnowsze testy przeprowadzone przez Igor’s Lab, najskuteczniejszą techniką okazuje się sposób nie praktykowany w przypadku procesorów.

Jak nałożyć pastę termoprzewodzącą na procesor karty graficznej?

Jedno z najczęściej stawianych pytań w kontekście składania komputerów dotyczy prawidłowego sposobu nakładania pasty termoprzewodzącej. Jedna kropelka, wiele małych kropelek, krzyżyk, ziarnko ryżu, równomierne rozprowadzenie… Metod jest cała masa. Test przeprowadzony przez niemiecki Igor’s Lab porównuje je w odniesieniu do kart graficznych. Do tej pory dyskutowano na ten temat w zasadzi wyłącznie w kontekście procesorów.

W skrócie: test Igor’s Lab dowiódł, że najlepszą metodą dla procesorów graficznych jest rozprowadzenie pasty przez całą długość rdzenia od góry do dołu. Są tu jednak pewne drobne „ale”.

pasta gpu jak nakladac

Najskuteczniejszym sposobem nakładania pasty na GPU okazał się ten zaprezentowany powyżej. | Źródło: Igor’s Lab

Przetestowano trzy metody

Igor przetestował trzy metody rozprowadzania pasty termicznej Alphacool Apex na referencyjnym układzie RTX 3080. Do obciążenia GPU użył popularnej aplikacji Furmark, montując uprzednio na karcie system chłodzenia wodnego Alphacool Aurora GPX-N. Pomiary odbywały się w pomieszczeniu, w którym panowała temperatura 20 stopni Celsjusza.

Aby zapewnić wiarygodne pomiary, GPU czyszczono każdorazowo przed wypróbowaniem kolejnej metody. 10 minut trwało wygrzewanie pasty, a kolejne 5 minut pomiary temperatur.

pasta gpu
Różnice w temperaturach pomiędzy trzema sposobami aplikacji pasty termoprzewodzącej: metoda liniowa, metoda kropki, rozprowadzenie po całej powierzchni. | Źródło: Igor’s Lab

Dzięki opisanej wyżej metodzie (kreska przez całą długość procesora) udało się osiągnąć temperaturę o około 3 stopnie Celsjusza niższą niż po nałożeniu pojedynczej kropki (co dla procesorów sugeruje Intel) i o 5 stopni Celsjusza niższą niż po rozprowadzaniu pasty na całej powierzchni GPU.

Ważnym szczegółem jest tu sposób, w jaki przykręcano chłodzenie do GPU, dokręcając śruby z jednej, a potem z drugiej strony przed mocniejszym dokręceniem każdej z nich. Podobno producenci GPU dokładnie w ten sposób dokręcają swoje chłodzenia.

Różnice nie zawsze muszą być tak duże

Istotnym zastrzeżeniem jest fakt, że najskuteczniejsza z metod może dawać różne rezultaty w przypadku kart wyposażonych w większe i mniejsze procesory graficzne. Tradycyjna metoda z ziarnkiem ryżu na środku czipu powinna dawać satysfakcjonujące rezultaty dla układów graficznych emitujących mniej ciepła, jak choćby popularne RTX 3060 i RTX 3060 Ti.

Źródło: Igor’s Lab

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.