Sprawdź: Gadżety technologiczne dla każdego i na każdą okazję
OnePlus 11 Concept
Aktywne systemy chłodzenia w smartfonach stosowane były do tej pory w dosłownie garstce modeli, których producenci zaoferować chcieli najwyższą możliwą wydajność w grach. Wiecie zapewne, że zbyt wysokie temperatury prowadzą to tzw. throttlingu, ograniczającego moc obliczeniową układów stosowanych w telefonach. Teraz sprzęt z aktywnym chłodzeniem w OnePlus 11 Concept wykorzystała marka, która chwali się, że wspiera on również nową technikę rzeczywistości rozszerzonej oraz Ray Tracing.
OnePlus 11 Concept. | Zdjęcie: Instalki.pl
„Dziesięć lat temu wkroczyliśmy do branży, aby tworzyć produkty, których sami chcielibyśmy używać. Rozwijaliśmy się razem z naszą społecznością i fanami, starając się każdego dnia zrobić coś jeszcze lepiej i aspirując do przekraczania granic w przypadku każdego produktu. Niezwykle pozytywna reakcja użytkowników świadczy o tym, że znaleźliśmy się na właściwej drodze do doskonałości w kreowaniu szybkich, płynnych doświadczeń użytkownika” – podkreślił Kinder Liu, prezes i dyrektor operacyjny OnePlus. „To nas napędza i pozwala na wprowadzanie innowacji w zakresie wysokiej wydajności. Kontynuujemy przy tym współpracę z wiodącymi w branży partnerami, wdrażając nowe technologie.”
OnePlus 11 Concept wykorzystuje technologię Active CryoFlux, która ma stanowić „zminiaturyzowaną wersję chłodzenia wodnego znanego z komputerów do gier”. Active CryoFlux to m.in. piezoelektryczna ceramiczna mikropompa o powierzchni mniejszej niż 0,2 cm2, połączona z mikrorurkami umieszczonymi pomiędzy górną i dolną membraną. Obieg cieczy udało się umieścić wewnątrz smartfona podobno bez znacznego powiększenia masy i grubości całego urządzenia.
Smartfon OnePlus 11 Concept cechuje się ciekawym wzornictwem. Wzrok przykuwa zakrzywiona przezroczysta tylna pokrywa, pozwalająca obserwować wnętrze systemu chłodzenia wodnego. Tylny panel obudowy stworzono przy wykorzystaniu powłoki złożonej z cząstek metalu, który naniesiono na powierzchnię dzięki zastosowaniu techniki napylania w polu magnetycznym.
Płyn w rurkach Active CryoFlux w interesujący sposób otacza aparat, prezentując się jak aureola. „Strefę obiektywów ozdobiono giloszem (fr. guilloché), czyli zawiłym, precyzyjnym rysunkiem ornamentowym, który najczęściej widnieje na kopertach luksusowych zegarków” – czytamy w komunikacie prasowym.
Niestety nie wiemy czy smartfon kiedykolwiek trafi do sprzedaży, ale wydaje się, że technologia chłodzenia może zostać wykorzystana w przyszłości w smartfonach tej marki.
Źródło: OnePlus