Nowe słuchawki Apple to jednorazówki. Nie da się ich naprawić

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Nowe słuchawki Apple to jednorazówki. Nie da się ich naprawić
Specjaliści z iFixit postanowili zrobić swoje – zespół inżynierów rozebrał najnowsze słuchawki bezprzewodowe Apple i sprawdził je pod kątem ewentualnej naprawy oraz jej opłacalności. Parę dni temu amerykański producent po cichu wprowadził na rynek akcesorium AirPods Pro – słuchawki o nowej konstrukcji, które korzystają między innymi z aktywnej redukcji szumów otoczenia. Okazuje się jednak, że mimo zapłacenia za nie ponad 1000 złotych w przypadku uszkodzenia będzie można je… po prostu wyskoczyć do kosza. iFixit stwierdza jasno: jakakolwiek próba naprawy AirPods Pro jest nieopłacalna.

W porównaniu z oryginalnym modelem AirPods zaprezentowanym w 2016 roku oraz kolejną generacją tychże słuchawek, wariant z dopiskiem Pro w nazwie różni się nieco pod kątem samej konstrukcji oraz rozwiązań proponowanych przez inżynierów Apple. Dzięki możliwości reagowania na nacisk oraz nowym mikrofonom pozwalającym na aktywną redukcję szumów nowe słuchawki są cięższe o około jedną trzecią od swoich poprzedników. Pojedyncza słuchawka waży tym razem niecałe 6 gramów.

Co więc da się zrobić, kiedy słuchawki Apple AirPods Pro się zepsują? Według iFixit jedynie… zmienić tipsy pozwalające na komfortowe dopasowanie słuchawek do ucha. Bateria oraz inne komponenty elektroniczne w samych słuchawkach zostały połączone w taki sposób, iż ich naprawa automatycznie uszkadza całą konstrukcję. Co najlepsze, silikonowe końcówki do słuchawek nie korzystają z uniwersalnego standardu. Jedyną firmą, która posiada je na wymianę jest oczywiście… Apple. To już naprawdę kuriozalna sytuacja.

Apple w oficjalnym oświadczeniu potwierdziło, iż słuchawki AirPods Pro są produktem jednorazowego użytku i nie da się ich naprawić. Producent sugeruje wymianę sprzętu na nowy w przypadku jego uszkodzenia – a jak wiemy wszyscy, z gwarancją bywa różnie.

Finalnie AirPods Pro otrzymały od iFixit 0 na 10 możliwych punktów. I nie ma co się spodziewać, że w przyszłości będzie lepiej.

Źródło: The Verge

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.