Nowojorska policja wykorzystuje smartfony do łapania przestępców. Postawiono na urządzenia od Microsoftu

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Nowojorska policja wykorzystuje smartfony do łapania przestępców. Postawiono na urządzenia od Microsoftu
{reklama-artykul}
Wiele lat po tym, jak smartfony spowszedniały, z osiągnięć najnowszych technologii postanowiła skorzystać nowojorska policja. Urządzenia mają im pomóc m.in. w łapaniu przestępców.

Nowojorski Departament Policji zdecydował się na dwa modele smartfonów Microsoftu – Lumię 830 i Lumię 640 XL. Nie są to zbyt nowe urządzenia.

Dlaczego postawiono na Windows Phone, a nie na Androida lub iOS? Według przedstawicieli lokalnej policji platforma Microsoftu oferuje najlepsze zabezpieczenia. W najbliższym czasie planowana jest przesiadka na smartfony z Windows 10.

Już w 2015 roku 36 tys. policjantów otrzymało specjalnie przygotowanego smartfona. Obecnie każdy funkcjonariusz posiada służbowy telefon. Podczas wstępowania na służbę przydzielana jest odznaka, broń oraz smartfon.

Urządzenia zostały wyposażone w szereg przydatnych aplikacji, które mają ułatwić policjantom pracę w terenie. Funkcjonariusze mogą w szybki sposób sprawdzić policyjną bazę danych czy odsłuchać zgłoszenia obywateli.

Już teraz dzięki smartfonom udało się złapać kilku przestępców – głównie dzięki możliwości szybkiej reakcji i dostępowi do większej ilości informacji bez konieczności udawania się na komisariat.

lumia 830Nowojorska policja postawiła m.in. na Lumię 830

Telefony są także dobrą okazją do zacieśnienia więzi z lokalną społecznością. Dotychczas funkcjonariusz nie mógł przekazać obywatelom swojego prywatnego numeru telefonu. Kontakt z policjantem odbywał się przez telefony na komisariacie. Posiadanie służbowego smartfona ułatwia komunikację i często przyspiesza ujęcie przestępców.

W smartfonach zaimplementowano między innymi komunikator, za pomocą którego funkcjonariusze mogą przekazywać sobie ważne informacje. Jest też aplikacja do wypełniania formularzy czy notatnik przydatny podczas prowadzenia sprawy.

W przyszłości nowojorska policja zamierza korzystać z urządzeń opartych na systemie Windows 10. Większa moc obliczeniowa pozwoli np. połączyć się z systemem monitoringu, by funkcjonariusz miał szybki podgląd sytuacji.

Jak zatem widać, smartfony to nie tylko ułatwienia dla zwykłych obywateli, którzy czekając na komunikację miejską mogą sprawdzić Facebooka czy kupić bilet do kina. To także narzędzie pracy dla policjantów, które wpływa na ich skuteczność.

Źródło: CNET / Foto: CNET

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.