Minimalistyczny Raspberry Pi 4 jako mózg małych projektów
Opis wszystkich 32 wariantów Raspberry Pi Compute Module 4 / foto. Raspberry Pi
Dodatkowo może być wyposażony we wbudowaną pamięć eMMC 8 GB, 16 GB lub 32 GB (albo zupełny brak w edycji Lite). To daje aż 32 możliwych wariantów. Ostatnia kwestia jest sporą różnicą względem tradycyjnego Raspberry Pi 4, który nie posiada żadnej przestrzeni na dane, a rolę nośnika systemowego pełni karta microSD, którą trzeba dokupić we własnym zakresie. W Compute Module 4 nie ma po prostu miejsca na czytnik kart. W zasadzie poza dwoma złączami 100 pin od spodu (to nie GPIO) i konektorem antenowym nie ma innych możliwości połączeń przewodowych.Dodatki, w tym spora płyta IO Board ze złączami
W sprzedaży od razu pojawiły się dwa oficjalne dodatki dla Raspberry Pi Compute Module 4. Jeden to po prostu zewnętrzna dookólna antena WiFi o zysku sygnału wynoszącym 2 dBi, nie ma się co rozpisywać. Zdecydowanie ciekawiej prezentuje się płytka, która jest ogromna w porównaniu do samego Compute Module 4.
Raspberry Pi Compute Module 4 IO Board jest ogromna przy samej malinie Compute Module 4 / foto. Raspberry Pi
Nawet ten wariant maliny może obsługiwać niezłe możliwości połączeniowe w GPIO, HDMI, USB itd., ale wszystko trzeba wyciągnąć z wbudowanych dwóch szerokich konektorów, co robi właśnie Compute Module 4 IO Board. Zawiera m.in. 2 x HDMI 2.0, 2 x USB 2.0 i możliwość podpięcia jeszcze dodatkowych portów, microUSB do aktualizacji, PCIe Gen 2 x1, złącze wiatraczka, Gigabit Ethernet z PoE, gniazdo microSD, po dwa wyjścia dla kamer oraz wyświetlaczy, GPIO i sporo więcej. Polskie sklepy mają już nową malinę w ofercie, ale jeszcze brak towaru na stanie.
Zobacz również: Ubuntu dla Raspberry Pi z ogromną zmianą w tym łatwą instalacją
Źródło i foto: Raspberry Pi