NVIDIA na Computex 2024. Cyfrowi ludzie i GeForce RTX AI

Maksym SłomskiSkomentuj
NVIDIA na Computex 2024. Cyfrowi ludzie i GeForce RTX AI

Targi Computex oficjalnie wystartują 4 czerwca 2024 roku, ale na miejscu już teraz dzieje się niemało. AMD zaprezentowało już swoje nowości, w tym procesory AMD Ryzen 9000, a NVIDIA skupiła się na kwestiach związanych z asystentami AI. Mowa Project G-Assist, NVIDIA ACE NIM for Digital Humans oraz narzędziach generatywnej AI. Na targach Computex firma NVIDIA zapowiedziała też nowe laptopy GeForce RTX AI od producentów, takich jak ASUS i MSI. Laptopy te będą wyposażone w zaawansowany sprzęt AI oraz funkcję Copilot, wspierając aplikacje i gry obsługujące sztuczną inteligencję.

NVIDIA na Computex 2024 pokazuje przyszłość AI

W trakcie prezentacji NVIDIA odbywającej się na Tajwanie zaprezentowano garść interesujących rozwiązań dotyczących sztucznej inteligencji, obsługiwanych przez zestaw narzędzi NVIDIA RTX AI Toolkit. Wśród nich znalazły się Project G-Assist, demo technologiczne asystenta AI wspieranego przez karty RTX oraz pierwsze na PC mikrousługi wnioskowania NVIDIA NIM dla platformy „cyfrowych ludzi” NVIDIA ACE.

Asystenci AI odmienią doświadczenia w  grach i aplikacjach – od sugerowania strategii rozgrywki i analizowania powtórek w trybie wieloosobowym po pomoc w złożonych przepływach pracy twórczej. Projekt G-Assist to spojrzenie w przyszłość

– zapewnia producent.

Project G-Assist wykorzystuje głosowe lub tekstowe komendy od gracza wraz z informacjami kontekstowymi z ekranu gry. Następnie przetwarza je przez wizualne modele AI. Modele te zwiększają świadomość kontekstu i zrozumienie specyficzne dla wielkich modeli językowych (LLM), łącząc je z bazą danych wiedzy o grach, a następnie generują dostosowaną odpowiedź dostarczaną jako tekst lub mowa.

Project G-Assist może pomóc graczom odpowiadając na ich pytania dotyczące miedzy innymi stworzeń, przedmiotów, wiedzy, celów czy wymagających bossów. Co ważne, odpowiedzi dostosowane są do każdej rozgrywki, przez co zawsze mają właściwy kontekst. Project G-Assist może też skonfigurować ustawienia pod kątem odpowiedniej wydajności. Technologię zademonstrowano w grze ARK: Survival Ascended.

Mikrousługi ACE NIM

NVIDIA intensywnie pracuje nad rozwojem swojej technologii NVIDIA ACE, która wyewoluowała w mikrousługi ACE NIM. Te działają lokalnie na urządzeniach w celu zrozumienia języka naturalnego, syntezy mowy czy animacji twarzy.

Debiut NVIDIA ACE NIM odbędzie się na targach COMPUTEX w zaktualizowanym demie technologicznym Covert Protocol, opracowanym we współpracy z Inworld AI, które miałem okazję testować w kwietniu w Londynie. Zaprezentowane w nim zostaną techniki NVIDIA Audio2Face oraz NVIDIA Riva do automatycznego rozpoznawania mowy działającego od teraz lokalnie na urządzeniach.

Zestaw technik NVIDIA ACE dla generatywnej AI i cyfrowych to:

  • NVIDIA Riva ASR, TTS oraz NMT — do automatycznego rozpoznawania mowy oraz konwersji tekstu na mowę i tłumaczeń
  • NVIDIA Nemotron LLM — do zrozumienia języka i generowania odpowiedzi kontekstowych
  • NVIDIA Audio2Face — do realistycznej animacji twarzy na podstawie ścieżki dźwiękowej
  • NVIDIA Omniverse RTX — realistycznie odwzorowanie w czasie rzeczywistym skóry i włosów z path tracingiem

Nowe ogłoszone techniki to:

  • NVIDIA Audio2Gesture — do generowania gestów ciała na podstawie ścieżek audio (dostępna wkrótce)
  • NVIDIA Nemotron-3 4.5B — nowy mały model językowy (SLM) stworzony specjalnie z myślą o wnioskowaniu z niskim opóźnieniem systemowym na komputerach RTX AI

Źródło: NVIDIA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.