Składane, a może rozkładane, smartfony skutecznie popularyzuje firma Samsung, przy współpracy z którą powstał ten artykuł. Od czasu pierwszego Folda i Flipa urządzenia nie zmieniły się radykalnie od strony designu, istotne usprawnienia pojawiły się za to kwestii zastosowanych technologii.
Czytając komentarze w sieci coraz częściej widzę, że wokół składanych smartfonów narasta coraz więcej mitów z którymi warto się zmierzyć. Jak wygląda trwałość ekranów? Czy wielokrotne składanie i rozkładanie jest bezpieczne, jak zbudowany jest zawias, co z folią zabezpieczającą na ekranie? To właśnie z tymi zagadnieniami zmierzymy się w naszym materiale, który możecie obejrzeć poniżej.
Jak zbudowany jest składany wyświetlacz?
W foldach Samsung stosuje wyświetlacze z technologią Infinity Flex Display i Ultra Thin Glass, które można składać, nie uszkadzając przy tym urządzenia. Urządzenia Galaxy Z Flip4 i Galaxy Z Fold4 wyposażono w ekrany wykonane w technologii Dynamic AMOLED więc mamy do czynienia ze świetnie odwzorowanymi kolorami, idealną czernią i topowymi parametrami pod względem maksymalnej jasności czy częstotliwości odświeżania ekranu.
Wybierając składany smartfon nie idziemy zatem na żadne kompromisy względem innych flagowców, dostajemy po prostu więcej bo, np. taki Galaxy Z Fold4 oferuje aż 7.6-calowy ekran po rozłożeniu i dodatkowy, zewnętrzny wyświetlacz o przekątnej 6.2 cala do szybkiego korzystania z aplikacji, telefonowania czy przeglądania powiadomień.
Mit 1: Zawias w Foldach jest zawodny
Muszę przyznać, że jeszcze kilka lat temu ze sporym dystansem podchodziłem do pomysłu na składane smartfony obawiając się właśnie trwałości zawiasu. Tymczasem dobrze opracowana technologia po prostu działa, a w dodatku w każdej kolejnej generacji Foldów pojawiają się istotne usprawnienia.
Biorąc w dłoń Folda zdecydowanie nie mam wrażenia, że coś tutaj zaraz się rozpadnie. Wręcz przeciwnie – zawias zarówno w mniejszym, jaki i większym Samsungu pracuje bardzo płynnie.
Fakty są takie, że trwałość zawiasu potwierdza certyfikat Bureau Veritas, a producent szacuje wytrzymałość na 200 000 złożeń. To dużo? Zakładając, że Galaxy Z Fold4 będzie rozkładany 100 razy dziennie, zawias powinien wytrzymać 2000 dni, czyli ponad 5 lat.
Mit 2: Fabryczna folia szybko się odkleja
Nie lubicie czytać instrukcji obsługi prawda? Przyznam się, ja też nie przepadam, ale chcąc komfortowo korzystać ze sprzętu, na który wydaliśmy własne pieniądze, warto poświęcić chwilę tej czynności.
Po wyjęciu Folda lub Flipa z pudełka koniecznie zapoznaj się z wytycznymi producenta na temat folii ochronnej. Stanowi ona wierzchnią warstwę wyświetlacza, chroniąc go przed intensywnym naciskiem. Co ważne, nie należy jej usuwać, ale w razie potrzeby można ją wymieniać w Autoryzowanym Serwisie w ramach gwarancji i to dowolną ilość razy.
Jak informuje Samsung, po upływie pewnego czasu, w związku z normalnym zużyciem, folia ochronna może zacząć się odklejać lub mogą powstać smugi i pęcherzyki powietrza. Co ważne, w okresie gwarancji, wymiana folii jest bezpłatna więc jak tylko pojawią się ślady zużycia filii, warto udać się do autoryzowanego serwisu producenta.
Warto też pamiętać, że samodzielnie naklejając bądź usuwając folię ochronną, można uszkodzić panel. Producent zaleca korzystanie z telefonu wyłącznie z naklejoną folią.
Z Foldem nie musicie obchodzić się jak z jajkiem, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek. Naciskanie ekranu przy pomocy różnych obiektów takich jak długopisy czy klucze może spowodować uszkodzenie panelu.
Mit 3: Wymiana folii ochronnej nie jest za darmo
Jak już wspomniałem, wierzchnia warstwa składanego wyświetlacza pokryta jest folią ochronną, która w skutek normalnego użytkowania po jakimś czasie może nosić ślady zużycia.
Spokojnie, wbrew krążącym mitom, Samsung w razie potrzeby, w okresie gwarancji bezpłatnie wymienia folię ochronną użytkownikom Foldów i Flipów.
Mit 4: Fałda uniemożliwia korzystanie z Folda
Jeśli dobrze przyjrzycie się rozłożonemu ekranowi, w miejscu zgięcia widoczna jest niewielka fałda. Taka jest po prostu natura elastycznych wyświetlaczy.
Na szczęście fałda w moim odczuciu jest niemal nieodczuwalna i praktycznie nie wpływa na komfort użytkowania smartfonu niezależnie od tego, czy korzystam z niego w pozycji pionowej czy poziomej.
Mit 5: Problemy z ekranem, a uszkodzenie mechaniczne
Sporo już powiedziałem na temat właściwości składanych wyświetlaczy. Aby uniknąć ewentualnych problemów z uznaniem gwarancji warto po prostu korzystać z urządzenia zgodnie z instrukcjami opracowanymi przez producenta.
W przypadku, gdy zauważycie problem z folią ochronną, warto skontaktować się z autoryzowanym serwisem, który zaproponuje rozwiązanie problemu.
Podczas użytkowania składanych smartfonów warto unikać:
- upuszczania urządzenia (jak w przypadku każdego innego telefonu)
- naciskania punktu zgięcia ekranu lub składania ekranu, gdy znajdują się na nim obiekty zewnętrzne takie jak karty, klucze, piasek, odłamki metalu itp.
- naciskania ekranu przy pomocy różnych obiektów takich jak długopisy, klucze itp. lub upuszczania obiektów bezpośrednio na ekran.
Jak widzicie, nie warto bać się technologii składanych ekranów, ale warto dobrze poznać ich specyfikę, aby zakupione urządzenie działało niezawodnie przez długie lata. Mam nadzieję, że udało mi się obalić krążące po sieci mity, a przedstawiona wiedza przyda się użytkownikom foldów i rozwieje wątpliwości potencjalnych nabywców.
Osobiście nie mogę doczekać się kolejnych generacji Foldów i Flipów, które mają szansę jeszcze bardziej zrewolucjonizować sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów.
Artykuł sponsorowany