Nowa generacja szybkich DDR5 i SDXC SD7.0 wkrótce w ofercie ADATA
Zacznijmy od głównej marki. Firma już jakiś czas temu w styczniu luźno zapowiedziała swoje moduły ADATA DDR5. Teraz przypomina o RAMach, które jeszcze w tym roku powinny trafić do sklepów wraz z kolejną generacją procesorów Intela pracujących w oparciu o DDR5. Moduły ADATA charakteryzują się aż 8400 MT/s, co daje do 163 proc. lepszy wynik niż DDR4. Napięcie pracy wynosi 1,1 V, a pojedyncze kości dostępne będą w pojemności do 64 GB.
Jeśli wspominamy już o nowych generacjach, to warto omówić kartę pamięci ADATA Premier Extreme SDXC SD7.0 Express PCIe Gen 3×1 UHS-I U3 Class 10. Pracuje w standardzie SD7.0 bazującym na PCI-Express i osiąga naprawdę rewelacyjne wyniki. Wręcz lepsze niż nośniki SSD SATA zbliżając się do tanich SSD NVMe. Jest wstecznie kompatybilna z UHS-I, ale mając sprzęt w pełni obsługujący jej transfery, możemy liczyć nawet na 800 MB/s w odczycie i 700 MB/s dla zapisu. Astronomiczne wartości jak na karty pamięci SD.
Mocne SSD NVMe dla interfejsu M.2 i USB4 – ADATA Legend i ADATA SE920
Coraz większą popularnością, szczególnie od premiery platformy Intela 11 generacji obsługującej już ten standard (wcześniej zgodne były tylko procesory i płyty główne AMD), cieszą się nośniki SSD NVMe PCIe 4.0. ADATA pokazała Legend PCIe Gen4 o prędkościach odczytu sięgających 7400 MB/s, które nie są możliwe do osiągnięcia dla starszej technologii PCI-Express 3.0.
Jeszcze ciekawiej zapowiada się zewnętrzny nośnik SSD USB, który również może prześcignąć wewnętrzne odpowiedniki PCI-Express 3.0. ADATA SE920 USB4 pracuje właśnie w oparciu o najnowszą edycję USB4 (a tak naprawdę USB4 Gen 2×2), znacznie szybszą nawet od USB 3.2 Gen 2. Osiąga ogromne jak USB prędkości około 4000 MB/s, co bardziej pasuje dla wewnętrznych dysków SSD, a nie USB. Z racji na tak duże osiągi i konieczność stabilnej pracy, SSD został wyposażony w opatentowaną przez ADATA technologię przewodzenia ciepła, która zapewnia optymalne chłodzenie.
Pierwszy gamingowy laptop XPG z GeForce RTX 3060 i RTX 3070 oraz nowe podzespoły PC
Linia laptopów XPG Xenia rozszerza się o Xenię 15 i 14 Gaming Lifestyle Ultrabook. Znajdziemy w nich procesory Intel Tiger Lake H 11 generacji z rodziny i7 oraz karty graficzne Nvidia GeForce RTX 3060 i RTX 3070, 32 GB RAM XPG DDR4, a także szybkie nośniki SSD XPG NVMe PCIe Gen 4 o pojemności 1 TB. Lekkość 2 kg i trwałość zapewnia korpus wykonany ze stopu aluminium. Z atutów można wspomnieć też o klawiaturach mechanicznych RGB czy 15,6-calowym ekranie QHD z odświeżaniem 165 Hz (w modelu Xenia 15) oraz obsłudze standardu Thunderbolt 4.
Dobrym uzupełnieniem może być zestaw słuchawkowy XPG Precog Aero z podświetleniem RGB. Bezprzewodowy przesył opiera się na dedykowanym nadajniku USB-C pracującym w 2,4 GHz. Jest kompatybilny z komputerami, smartfonami, przenośnymi konsolami czy tabletami i zapewnia 24 godziny pracy na jednym ładowaniu. Opcjonalnie może też pracować przewodowo poprzez kabel USB. Wśród nośników SSD NVMe PCIe 4.0 z linii XPG firma ADATA wymienia Gammix S70 o prędkości do 7400 MB/s, ale też Gammix S70 Blade czy S50 Lite. Za to moduły DDR5 XPG będą charakteryzować się jeszcze lepszą wydajnością aż 12600 MT/s. Firma pokazała zasilacze XPG Cybercore Platinum (80+ Platinum) 1300 W, 1000 W i 850 W. Efektywne chłodzenie zapewnić ma wbudowany wentylator XPG Vento Pro 120mm z ultra cichym podwójnym łożyskiem kulkowym firmy Nidec.
Oprogramowanie do zarządzania systemem XPG Prime i treningowe XPG GRIT
Pokazana aplikacja XPG Prime sprawia, że użytkownicy mogą zarządzać wszystkimi ustawieniami produktów XPG w jednym miejscu. Chodzi o synchronizację kolorowego oświetlenia RGB. Oprogramowanie XPG Prime zapewnia wiele różnych presetów świecenia i sterowanie zbiorczo wszystkimi elementami sprzętu XPG lub ręcznie każdym pojedynczym elementem (włącznie ze szczegółową obsługą ARGB w wybranych produktach).
Nowością jest też XPG Game Reaction Intensity Training czyli w skrócie XPG GRIT. Jak zostało to opisane w oficjalnym komunikacie prasowym firmy – „zawiera serię sal szkoleniowych, które pomagają graczom poprawić ich wydajność w grach. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji GRIT może śledzić wyniki użytkowników na przestrzeni czasu i identyfikować konkretne słabości. Korzystając z tych informacji, GRIT poleca konkretne ćwiczenia, aby pomóc użytkownikom poprawić swoje umiejętności, działając w zasadzie jak cyfrowy trener esportowy. Obecnie GRIT jest ograniczony tylko do ćwiczeń dla gier FPS, ale XPG pracuje nad rozszerzeniem zakresu na inne gatunki w najbliższej przyszłości.„
Zobacz również: To może być hit. Polska firma GOODRAM prezentuje antybakteryjne pendrivy
Źródło i foto: ADATA