W ostatnich latach aż kilka razy jak bumerang powracała sprawa licencyjnego sporu toczącego się między Nokią, a markami należącymi do korporacji BBK Electronics – takimi jak OPPO i OnePlus. Spór ten nareszcie się jednak zakończył. Firmy poinformowały o podpisaniu umowy o wzajemnej licencji na patenty 5G.
Patentowa batalia zakończona
Spór patentowy z Nokią miał dla BBK Electronics niemałe konsekwencje. Korporacja musiała bowiem stawić czoła licznym pozwom w tej sprawie – zarówno na terenie Azji, jak i Europy. W związku z tym musiała się ponadto wycofać z niemieckiego rynku, gdzie w 2022 roku sprzedaż wstrzymały zarówno OPPO, OnePlus, jak i Vivo. W 2023 roku dołączyło do nich Realme. Potem jej marki miały problemy na rynku brytyjskim i francuskim. Oczywiście Vivo wycofało się też z Polski. Wisiało nad nimi widmo całkowitego wycofania się z naszego kontynentu.
Teraz istnieje szansa, że przynajmniej część wymienionych marek powróci na porzucone wcześniej rynki. Jak bowiem wspomniałam, OPPO podpisało globalną umowę o wzajemnej licencji patentowej z Nokią – umowę obejmującą standardowe patenty w zakresie 5G i innych technologii komunikacji komórkowej. Dotyczy ona również marki OnePlus.
„Cieszymy się, że możemy dzisiaj ogłosić, iż zawarliśmy globalną umowę z Nokią, która obejmuje wzajemne licencjonowanie patentów kluczowych dla standardu 5G.”, powiedział Bingo Liu, dyrektor generalny OnePlus Europe.
„Porozumienie to odzwierciedla wzajemne uznanie i szacunek dla własności intelektualnej drugiej strony oraz kładzie podwaliny pod przyszłą współpracę pomiędzy OPPO i Nokią. OPPO niezmiennie opowiada się za rozsądnymi opłatami licencyjnymi i długoterminowym podejściem do własności intelektualnej, które wspiera rozwiązywanie sporów poprzez polubowne negocjacje.”, stwierdził Feng Ying, Dyrektor ds. własności intelektualnej w OPPO.
Nokia nie dogadała się ze wszystkimi
Co zostało w omawianej umowie zapisane? Jej szczegółowa zawartość nie została ujawniona, ale wiemy, że OPPO jest w jej ramach zobowiązane do płacenia Nokii za licencję na patenty 5G przez długi czas. Ponadto firma musi uregulować zaległości w sprawie konfliktu. Jestem niezmiernie ciekawa, o jakich kwotach mowa.
Okej, podpisanie umowy kończy spór Nokii z OPPO i OnePlus, a co z markami Vivo i Realme? Niestety póki co w ich sprawie żadnej aktualizacji nie ma.
Źródło: OPPO