Panasonic: nowa oferta telewizorów OLED i produktów audio

Michał PojałowskiSkomentuj
Panasonic: nowa oferta telewizorów OLED i produktów audio
W mijającym tygodniu w Warszawie odbył się Review Meeting 2020 Panasonic, podczas którego zaprezentowano nowe produkty z segmentu TV oraz audio. Miałem okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu i specjalnie dla Was sprawdzić, czym japoński producent będzie chciał zaskoczyć swoich potencjalnych klientów w 2020 r.

{reklama-artykul}Nowa oferta telewizorów OLED zapowiada się dość interesująco. Modele LCD LED budzą u mnie nieco mniejsze zainteresowanie, gdyż w zdecydowanej większości zostały wyposażone w matrycę 60 Hz.

Seria Panasonic OLED w 2020 roku będzie składała się z trzech modeli. Najwyżej pozycjonowanym TV jest HZ 2000, cechujący się o 20% wyższą jasnością w porównaniu do modelu z 2019 r. – GZ 2000 (o którym mogliście już czytać w mojej recenzji). TV jest wyposażony w panel Master HDR OLED Professional Edition.

Panasonic 2020

Zarówno w modelu HZ 2000, jak i HZ 1500 do dyspozycji mamy zarówno głośniki umieszczone w przedniej części odbiornika (listwa), jak i głośniki skierowane w górę, znajdujące się na tylnej ścianie urządzenia, zapewniające dźwięk w technologii Dolby Atmos. System audio znajdujący się w odbiornikach jest sygnowany przez firmę Technics i dysponuje mocą 140W (HZ2000) oraz 80W (HZ1500).

Podstawowym egzemplarzem w kategorii OLED TV jest HZ 1000, choć ciężko w przypadku tego telewizora użyć słowa podstawowy. Dysponuje on bowiem bardzo zaawansowanymi możliwościami w kwestii wyświetlania obrazu. Cała seria OLED z 2020 posiada kompatybilność ze wszystkimi obecnie dostępnymi formatami zapewniającymi szeroki zakres dynamiczny: HDR, HDR10+, HLG, Dolby Vision. Wszystkie telewizory OLED Panasonic, które pojawią się w 2020 r,. będą wyposażone w funkcję Dolby Vision IQ, tryb Filmmaker Mode oraz technologię Intelligent Sensing.

Za pomocą Filmmaker Mode uzyskamy obraz m.in.: bez upłynniaczy ruchu, z zachowaną proporcją i liczbą wyświetlanych klatek na sekundę oraz przestrzenią barw. Nie będzie w nim również aktywowanych różnego rodzaju algorytmów poprawiających obraz. Widz ma otrzymać jak najbardziej naturalną (referencyjną) wersję materiału filmowego, pozbawioną jakiejkolwiek ingerencji. Można pokusić się o porównanie tego rozwiązania do skalibrowanego trybu obrazu, dedykowanego aplikacji Netflix, który również ma być dostępny w telewizorach OLED japońskiego producenta. Podczas Review Meeting 2020 Panasonic, w specjalnie zaciemnionej sali (tzw. dark room) prezentowano m.in. możliwości TV OLED, w tym trybu Filmmaker Mode.

Panasonic 2020

Ciekawostką jest rozbudowa przez Panasonic trybu Filmmaker Mode o dodatkowy zewnętrzny czujnik („Intelligent Sensing”), na podstawie którego telewizor za pomocą algorytmu koryguje parametry obrazu zgodnie z natężeniem światła w otoczeniu. Tryb ten wraz z rozwiązaniem Intelligent Sensing jest stosowany wyłącznie w telewizorach Panasonic i obsługuje treści w formatach: HDR10+, HDR10, HLG i SDR.

Dolby Vison IQ ma w założeniu podobny system działania, jak wyżej opisany tryb filmowca. Według producenta, Dolby Vision IQ ma wykorzystywać dynamiczne metadane Dolby Vision w celu inteligentnego wyświetlania wszelkich detali, korygując parametry obrazu z uwzględnieniem intensywności oświetlenia w pomieszczeniu. Dane te informują telewizor także o rodzaju odbieranej treści, co pozwala modyfikować ustawienia, aby obraz był wyświetlany dokładnie tak, jak powinien. Dzięki Dolby Vision IQ widzowie mogą zobaczyć to, co twórca chciałby im pokazać, niezależnie od pomieszczenia i rodzaju odbieranej treści.

Również w tym roku japoński producent nie zdecydował się wprowadzić do swojej oferty telewizorów z matrycą organiczną o przekątnej 77”. Konsumenci w sklepach znajdą tylko TV w 65” i 55”. Podczas demonstracji TV OLED jedna rzecz zwróciła moją uwagę – brak w systemie menu odpowiedzialnych za obraz trybów THX. W chwili obecnej czekam na informację od producenta wyjaśniającą tą kwestię.

Nowe modele telewizorów LCD LED 4K

Jak już wspomniałem, TV z kategorii LCD LED 4K nie budzą w moim odczuciu dużych emocji, gdyż w zdecydowanej większości zostały wyposażone w matrycę 60 Hz. Brak również informacji odnośnie cen wszystkich produktów. Ciężko jest, więc odnieść się do relacji jakość vs. cena, a tym samym stwierdzić na ile atrakcyjne są nowe produkty względem oferty rynkowej innych producentów.

Panasonic 2020

Jedno jest pewne – TV z segmentu LCD LED 4K pojawią się w przekątnych od 40” do 75”. Warto zwrócić uwagę, że telewizory będą kompatybilne zarówno z formatem HDR, HDR10+, jaki i Dolby Vision, Dolby Atmos oraz otrzymają procesor HCX PRO.

Najwyższą serią będzie HX 940. Z nieoficjalnych informacji wynika, że egzemplarz 75” będzie dysponował matrycą typu VA. Ponadto w TV znajdzie się 100Hz panel oraz technologia lokalnego wygaszenia. Niestety nie udało się uzyskać jednoznacznej deklaracji, czy model będzie posiadał podświetlenie tylne. Wydaje się, że w przypadku zastosowania systemu Local Dimming, Direct LED powinien być implementowany do HX940. Czas jednak pokaże, czy faktycznie się tak stanie. W trakcie prezentacji w zaciemnionej sali była możliwość skonfrontowania HX940 względem pewnego modelu LCD LED innego japońskiego producenta. Razi mnie jednak fakt, że Panasonic w tym celu wybrał słabszy egzemplarz konkurencji – tzw. odbiornik drugiego rzędu. Atrakcyjnie, ale też wiarygodnie, byłoby zestawić dwa najwyższe modele – wtedy porównanie miałoby większą wartość.

Panasonic 2020

W 2020 r. pojawią się również m.in. dwie niżej pozycjonowane serie TV Panasonic, które zadebiutują w sklepach już niedługo. Będą to: HX900 i HX800. Egzemplarze bazujące na panelach 60 Hz typu IPS i na podświetleniu krawędziowym.

Co ciekawe, TV z 2020 r. mają otrzymać nową wersję systemu My Home Screen – będzie to już piąta generacja. Niestety zarówno podczas prezentacji TV OLED, jak i LCD LED nie zademonstrowano nowej wersji softu, nie przedstawiono głównych zmian, jakie zostały wprowadzone do najnowszego oprogramowania. Trochę to dziwne.

Panasonic 2020

Różnorodność produktów z segmentu audio

Podczas Review Meeting 2020 Panasonic dużą część nowości stanowiły produkty z segmentu audio. Mnie osobiście najbardziej zainteresowały słuchawki oraz soundbar.

Bardzo ciekawie zapowiada się bezprzewodowy model Technics EAH-AZ700W True Wireless, posiadający redukcję szumów. Swoim design, konstrukcją przypominają model koreańskiej konkurencji – Galaxy Buds. W egzemplarzu Technics zainstalowano dynamiczny głośnik o średnicy 10 mm, wyposażony w membranę wykonaną z PEEK z powłoką grafenową, dzięki czemu EAH-AZ700W powinien wyróżniać się na rynku dobrymi niskimi tonami i nieprzeciętną głębią dźwięku. Jak deklaruje producent, czas pracy słuchawek ma wynosić około 6 godzin z włączoną redukcją szumów. Natomiast ładowarka zlokalizowana w etui pozwoli na przeprowadzenie jeszcze trzech pełnych doładowawań.

Panasonic 2020

Soundbar HTB 600 to dwuelementowy system audio, składający się z belki i bezprzewodowego głośnika niskotonowego. Urządzenie, według informacji producenta, dysponuje kanałem eARC i obsługuje m.in. formaty: Dolby Atmos oraz DTS X. W soundbar zainstalowano dwa głośniki typu Full Range (4,5 x 10 cm) o łącznej mocy wyjściowej 160W. W połączeniu z bezprzewodowym subwooferem (200W), moc systemu wynosi 360W. Po krótkim odsłuchu stwierdzam, że sprzęt emituje bardzo przyzwoity dźwięk. Miejmy nadzieję, że producent wyceni urządzenie w rozsądnej kwocie – mogłoby to zagwarantować sukces rynkowy HTB 600.

Udostępnij

Michał PojałowskiAbsolwent kierunków: komunikacja społeczna oraz politologia. Swoje pierwsze kroki w mediach stawiał w 2000 r. w Radiu Akademickim Kraków. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w branży Public Relations. Jako dziennikarz technologiczny czynnie działa od 2016 r, a z portalem instalki.pl związany od 2019. Głównie specjalizuje się w tematyce z zakresu TV & audio. W wolnym czasie pasjonat muzyki, dobrej kuchni, a także smakosz wina. Miłośnik podróży niezależnie czy są one bliskie, czy dalekie.