Philips OLED+ 935 – czyżby najlepszy telewizor 2020 roku?

Michał PojałowskiSkomentuj
Philips OLED+ 935 – czyżby najlepszy telewizor 2020 roku?
TP Vision, właściciel marki Philips, podczas wirtualnej konferencji mającej miejsce kilka dni temu zaprezentował swój flagowy OLED+ 935 na 2020 r. Firma od kilku lat systematycznie podnosi poprzeczkę w kwestii jakości obrazu, dźwięku oraz design w swoich topowych modelach. Nie inaczej ma być w tym roku, gdyż najwyżej pozycjonowany TV OLED został wyposażony w kilka istotnych nowinek technologicznych.

Warto przypomnieć że OLED+ 935 jest następcą zeszłorocznego egzemplarza OLED+ 934, który był przez nas testowany i otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”. W 2020 roku inżynierowie Philips i Bowers & Wilkons kontynuują swoją drogę w kierunku perfekcji.

Philips OLED+ 935

Philips OLED+ 935 / foto. Philips

Według producenta, OLED+ 935 to połączenie najlepszej jakości obrazu i dźwięku z wyjątkowym wzornictwem. Ultracienka obudowa, bezkrawędziowe wykończenie matrycy oraz wysokiej jakości metalowe elementy. Kratka głośnika została z przodu pokryta specjalnie tkaniną Kvadrat, która jest neutralna akustycznie, a zastosowana po raz pierwszy w górnej części obudowy metalowa listwa z mikrosiatką dodatkowo wspomaga działanie technologii Dolby Atmos.

Philips OLED+ 935

Philips OLED+ 935 / foto. Philips

Do obsługi telewizora służy pilot z eleganckimi i płaskimi przyciskami z podświetleniem i metalizowanym wykończeniem. Boki pilota zostały powleczone skórą od szkockiej firmy Muirhead.
Ponadto OLED+ 935 został wyposażony w bardzo ciekawe rozwiązania, mające istotny wpływ na eksploatację sprzętu oraz jakość obrazu.

Procesor P5 z układem SI

Zastosowanie procesora P5 czwartej generacji wraz z drugim dedykowanym układem SI zapewnia dodatkową moc obliczeniową. Pojawiają się też nowe funkcje, takie jak:

„AI Machine Learn Sharpness” – umożliwia miejscowe zwiększenie ostrości w określonym kadrze. W ten sposób procesor nie stosuje jednego ustawienia poziomu ostrości na całym ekranie, a modyfikuje go w poszczególnych obszarach wyświetlanego obrazu, aby zapewnić jego optymalną dokładność.

System „AI Smart Bit Enhancement 2.0” wykorzystuje podzespoły i oprogramowanie procesora Philips P5 czwartej generacji, aby rozwiązać problem utraty szczegółów podczas usuwania bandingu (pasmowania) z materiałów źródłowych słabej jakości. Dzięki zastosowaniu mocy obliczeniowej oraz dodatkowego układu SI, system może rozszerzyć 8-bitowy obraz wideo do niemal 14-bitowego w obszarach, w których występuje zjawisko bandingu. Philips deklaruje, że ma to pozwolić użytkownikom na doświadczanie płynniejszej gradacji kolorów bez utraty szczegółów w pozostałych częściach ekranu.

Nowy procesor z udoskonaloną funkcją wykorzystania sztucznej inteligencji pozwala na ulepszenie autorskiego rozwiązania Philips „Perfect Natural Reality”. W wersji po zmianach, technologia ta przekształca materiały źródłowe SDR w obraz jakości HDR z ostrością zwiększoną o 30% dzięki nowej funkcji wykrywania i wzmacniania podświetlenia, która w połączeniu z systemami podwyższania kontrastu ma za zadanie tworzyć obraz bardziej realistyczny, dokładniejszy i z większą głębią.

Warto przypomnieć, że rozwiązanie oparte o SI wykorzystuje sieci neuronowe i uczenie maszynowe do analizy milionów klipów wideo z bazy opracowanej przez zespół Philips na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Na tej podstawie sztuczna inteligencja poprawia pięć głównych elementów składających się na jakość obrazu (poprawa materiału źródłowego, kolory, kontrast, płynność ruchu i ostrość obrazu) oraz zapewnia lepszą równowagę między nimi.

Inżynierowie TP Vision określili ogólne parametry, według których oprogramowanie grupuje treści na pięć kategorii: krajobraz/przyroda, twarz/odcienie skóry, ruch/sport, czerń/kontrast oraz pozostałe. Sztuczna inteligencja wybiera prawidłową kategorię i analizuje wszystkie pięć filarów jakości obrazu, aby określić optymalny poziom równowagi między nimi i uzyskać najbardziej naturalny i realistyczny obraz.

Ciekawostką jest nowa wersja przetwarzania „Intelligent Dual Picture Engine” wprowadzająca unikalne rozwiązania zapobiegającego wypalaniu matrycy. Opiera się ono na monitorowaniu siatki złożonej z 32400 stref, co pozwala na niezwykle dokładne wyszukanie statycznych elementów oraz stopniowe zmniejszanie jasności w danym punkcie, aby nie dopuścić do uszkodzenia. 

Philips OLED+ 935
Philips OLED+ 935 / foto. Philips

System audio Bowers & Wilkins

Jednym z najbardziej wyróżniających elementów w OLED+ 935 jest system dźwiękowy stworzony przez firmę Bowers & Wilkins oraz autorska technologia Ambilight opracowana przez Philips. Telewizor został wyposażony w wielogłośnikowy system audio – łącznie w dziesięć przetworników w konfiguracji 3.1.2 oraz czterostronne oświetlenie Ambilight.

Model OLED+935 jest pierwszym telewizorem marki Philips wyposażonym zarówno w dedykowane przetworniki Dolby Atmos Elevation, jak i unikalny centralny zespół głośników wysokotonowych Tweeter-on-Top. 

2020-09-03 140827
Philips OLED+ 935 / foto. Philips

Za reprodukcję niskich tonów jest odpowiedzialny nowy subwoofer typu racetrack o wymiarach 100 mm x 65 mm – został on przeniesiony na tył obudowy głośnika, co było możliwe dzięki technologii Flowport opracowanej przez Bowers & Wilkins.

Philips OLED+935 został wyposażony w system Android TV w wersji 9 (Pie) i rozszerzoną listę aplikacji pracujących przy pomocy 3 GB pamięci wewnętrznej. Wygodę obsługi ma gwarantować nowy, bardziej intuicyjny interfejs oraz wbudowany Asystent Google i funkcja Works With Alexa.

Producent postanowił w tym roku, że oprócz 55” i 65” na rynku zadebiutuje egzemplarz w przekątnej 48”. Philips jest kolejną firma po Sony i LG Electronics, która zdecydowała się wprowadzić do swojego portfolio ten rozmiar w segmencie OLED.

Nowa seria OLED+ 935 zadebiutuje w Polsce już w przyszłym miesiącu.

Źródło: Philips

Udostępnij

Michał PojałowskiAbsolwent kierunków: komunikacja społeczna oraz politologia. Swoje pierwsze kroki w mediach stawiał w 2000 r. w Radiu Akademickim Kraków. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w branży Public Relations. Jako dziennikarz technologiczny czynnie działa od 2016 r, a z portalem instalki.pl związany od 2019. Głównie specjalizuje się w tematyce z zakresu TV & audio. W wolnym czasie pasjonat muzyki, dobrej kuchni, a także smakosz wina. Miłośnik podróży niezależnie czy są one bliskie, czy dalekie.