DDR5 SK Hynix, to owoc kilkuletnich prac
Historyczne dostępne w czasie premiery parametry kolejnych generacji DDR, w tym DDR5 / foto. SK Hynix
Zaprezentowane kości DDR5 od SK Hynix obsługują transfery w przedziale 4800 – 5600 Mb/s, co jest około 1,8 razy lepszym wynikiem niż w przypadku poprzedniej generacji DDR4. Poza tym napięcie robocze zostało obniżone tak jak za każdym razem przy wejściu nowej edycji DDR. Tym razem z 1,2 V (dla DDR4) do 1,1 V, co ma przekładać się na zmniejszenie poboru energii elektrycznej o 20 proc. Rozwinęła się także standardowa pojemność, która już na premierę sprzedażową będzie wynosić od 8 GB do 32 GB (oczywiście można kupić równie pojemne kości DDR4, ale nie było to możliwe na początku w 2013 roku), a dzięki technologii TSV, będzie można tworzyć nawet kości mające 256 GB.
DDR5 z prawie połową rynku w 2024 roku
Pierwsze moduły DDR5 od SD Hynix oferują w standardzie mechanizm korekcji błędów ECC znany z serwerów czy stacji roboczych. Co nie jest niczym niezwykłym, w końcu kolejne iteracje DDR najpierw wchodzą właśnie do tego profesjonalnego segmentu rynku, a dopiero później do zwykłych desktopów i laptopów czy miniPC oraz innych konsumenckich sprzętów.
Tak prezentują się moduły DDR5 firmy SK Hynix / foto. SK Hynix
Według raportu firmy Omdia, popyt na DDR5 zacznie gwałtownie rosnąć w 2021 r. i będzie obejmował 10 proc. całkowitego globalnego rynku DRAM w 2022. Później powinien wzrosnąć do 43 proc. w 2024 roku. Ewolucja pod kątem DDR5 zacznie się od maszyn nakierowanych na obliczenia big data, sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego, a później zaznamy jej także w zwyczajnych domowych komputerach.
Zobacz również: Adata XPG Gammix D20. Niskoprofilowy gamingowy RAM DDR4 powyżej 4000 MHz
Źródło i foto: SK Hynix