Firma Qualcomm Technologies została założona w 1985 roku, początkowo zajmując się produkcją modemów komórkowych, używanych głównie do śledzenia floty ciężarówek.
W 2007 roku na rynku pojawił się jednak pierwszy układ z serii Snapdragon, który nakierował firmę na nowe tory i przyczynił się do jej ogromnego sukcesu.
Platformy z serii Snapdragon były projektowane z myślą o smartfonach. To właśnie one stanowią serce każdego inteligentnego telefonu. Chipy zawierają w sobie nie tylko procesor i układ graficzny, ale również modem komórkowy, NFC, GPS, DSP, Bluetooth, Wi-Fi czy ISP aparatu.
Pierwszy układ z serii Snapdragon (S1) został stworzony w 65-nanometrowym procesie produkcyjnym. Najnowsza generacja w postaci Snapdragona 835 została natomiast wykonana w 10-nanometrowym procesie. Na przestrzeni dziesięciu lat udało się go zatem zmniejszyć ponad 6-krotnie.
Co to w ogóle oznacza? Uogólniając – im mniejszy proces produkcyjny, tym mniejsze są tranzystory. A to przekłada się na zmniejszone zużycie energii i większą moc obliczeniową.
Obecnie Qualcomm jest potentatem na rynku mobilnym. To właśnie procesory tej firmy trafiają do najmocniejszych (i nie tylko) urządzeń. Aktualnie zasilają już nie tylko smartfony, ale także tablety, smartwatche, drony, gogle rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, a nawet samochody. W przyszłym roku na rynku pojawią się natomiast komputery z systemem Windows 10 wyposażone w te układy.
Źródło: Qualcomm