Kilka tygodni temu w fabryce TCL w Żyrardowie odbyła się prezentacja połączona z krótkim testem, podczas którego miałem okazję sprawdzić model X10. Należy na wstępie zaznaczyć, że egzemplarz ten jest nietuzinkowy, gdyż wykorzystano w nim technologię Mini-LED. Telewizor posiada tylne podświetlenie z lokalnym wygaszaniem, do którego wykorzystano ponad 15000 diod LED, tworzących 768 stref. Przypomnę mniej zorientowanym czytelnikom, że Local Dimming (zwany lokalnym wygaszaniem lub przyciemnieniem) działa na zasadzie miejscowego/strefowego sterowania obszarami podświetlenia za pomocą algorytmu. Ma to bardzo duży wpływ na poziom kontrastu. Dzięki zastosowanej technologii otrzymujemy na ekranie naszego telewizora bardziej realistyczną, głębszą czerń.
Szary matowy metal, z którego został wykona jednoelementowa podstawa (solidna/masywna konstrukcji) oraz obudowa stanowi bardzo atrakcyjne wykończenie TCL X10. Soundbar Onkyo w kolorze szarości idealnie komponuje się z całą bryłą TV.
Audio w przypadku telewizora z kategorii LCD/LED robi wrażenie. Do dyspozycji mamy moc 50W w systemie 2.2. Z pełną świadomością mogę stwierdzić, że nie ma lepszego odbiornika na rynku pod względem dźwięku w tym segmencie. Konkurencją może być np. model Philips 934, który obecnie kosztuje około 13 000 zł, lecz jest to model OLED-owy.
TCL X10
Telewizor dysponuje matrycą typu VA o częstotliwości odświeżania 100 Hz oraz rozdzielczością 3840 x 2160. W odbiorniku wykorzystano technologię kropki kwantowej (Quantum Dot), którą również w swoich odbiornikach oferuje Samsung. Wydaje się, że X10 może stanowić alternatywę dla konsumentów poszukujących QLEDa, którzy jednocześnie niekoniecznie chcą kupić urządzenie od koreańskiego producenta. Bez wątpienia przewagą odbiornika TCL nad Samsung jest obsługa formatu Dolby Vision oraz możliwość wprowadzania komend w języku polskim. Zastosowanie powłoki, nanokryształów (Quantum Dot) wpływa znacząco na uzyskanie szerokiej palety barw, TV potrafi wygenerować w DCI-P3 pokrycie na poziomie 100%, co stanowi bardzo dobry wynik. Urządzenie również obsługuje format HDR10+.
Systemem operacyjnym w X10 jest Android TV 9. generacji. Co ważne, producent podał już konkretny termin wprowadzenia aktualizacji do 10. wersji – nastąpi to w 3Q 2020 r. Plusem Android TV jest bez wątpienia dość duża możliwość doinstalowania interesujących nas aplikacji z poziomu sklepu Google Play.
TCL X10
Zdaję sobie sprawę, że te kilkadziesiąt minut, podczas których miałem okazję sprawdzać TCL X10, to zdecydowanie za mało, aby napisać pełną recenzję. Jest to jednak wystarczająco długo, by zweryfikować wstępnie sprzęt i podzielić się z Wami pierwszymi wrażeniami. Miejmy nadzieję, że telewizor kiedyś trafi do naszej redakcji na tzw. regularny test. Wtedy też podczas kilkunastu dni będziemy mogli dokładnie sprawdzić każdy element jakże ciekawego telewizora, którym jest TCL X10.