Planujesz mały projekt na x86? Płyta ECS z Intel Gemini Lake, to połowa mini-ITX

Jan DomańskiSkomentuj
Planujesz mały projekt na x86? Płyta ECS z Intel Gemini Lake, to połowa mini-ITX

{reklama-artykul}Jeśli chcemy stworzyć projekt, w którym przyda nam się niewielka płyta główna, to niekoniecznie trzeba stawiać na ARM i Raspberry Pi. Najnowsza propozycja ECS może się przydać, jeśli wolicie lub wręcz koniecznie musicie użyć podzespołów typu x86_64. Płyta ECS GLKD-HTI co prawda mierzy 170 x 85 mm, więc sporo więcej niż Malina czy podobne do niej wielkością komputery x86_64, ale to i tak połowa standardu mini-ITX.

Płyta SBC z Intelem – ten segment, to nie tylko Raspberry Pi i inne modele na ARM

Wspólny z Raspberry Pi jest też typ płyty pozycjonowany jako SBC, czyli single board computer. To znaczy, że wszystko (lub prawie wszystko) poza obudową i zasilaczem, co jest potrzebne do budowy gotowego komputera, znajduje się już na wyposażeniu i jest na stałe zamontowane, szczególnie tyczy się to procesora. Jedynie trzeba zaopatrzyć się w pamięć RAM i nośnik. ECS GLKD-HTI ma bazować na wlutowanych na stałe procesorach z linii Intel Gemini Lake, choć na razie nie podano, jakich konkretnie. Jednak można zgadywać, że będą to Celerony i ewentualnie Pentiumy z grafikami Intel HD Graphics 600.

ECS GLKD-HTIZestaw portów nie jest przesadnie bogaty, choć wyprowadzenia pinów na COM, to ciekawa opcja / foto. ECS

Na płycie można znaleźć jedno gniazdo DDR4 SO-DIMM obsługujące do 8 GB RAM, M.2 2280 dla SSD M.2 SATA, M.2 2230 z PCIe 2.0 do kart WiFi-Bluetooth, standardowy port SATA III, teoretycznie sześciokanałowy układ audio Realtek ALC662 z dwoma wyprowadzeniami na głośniki lub słuchawki i mikrofon, a także gigabitową przewodową kartę sieciową Realtek 8111H. Poza tym mamy takie porty jak HDMI 1.4a (limitowane do 1920 x 1080 px) oraz zasilanie 12 V i 3 gniazda USB 2.0 (choć wizualnie wyglądają jak 3.0 i teoretycznie widać 4 sztuki). Dodatkowe wyprowadzenia na piny, to zasilanie SATA, łącze 3-pin wentylatora, przedni panel audio, konektory na włącznik i diody sygnalizacyjne LED do panelu, głośnik BIOS, port COM i złącze LVDS.

Niewielka i niska płyta ECS GLKD-HTI do Windowsa 10


Jak widać, wszystko jest przystosowane także do przemysłowych projektów i ma bez trudu działać pod kontrolą systemu Windows 10 w edycji 64-bitowej, ale można przypuszczać, że na pewno będzie obsługiwać też Linuxa czy inne systemy zgodne z x86_64. Poza niewielkimi wymiarami szerokości i długości, płyta jest wyjątkowo niska, nie ma wystających elementów. Niestety ECS jeszcze nie podał konkretnej daty premiery ani ceny

Zobacz również:
Intel Core 12 gen wypatrzony. Dane z Geekbench potwierdzają nietypową budowę

Źródło i foto: ECS

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.