Blokada IMEI w Play
O zmianie dotychczasowego stanowiska przedstawiciele fioletowego operatora informują w swoim komunikacie prasowym. Wprowadzenie blokady IMEI kupionego smartfona w przypadku niespłacania rat przez kupującego podyktowane jest zamiarem zniechęcenia nieuczciwych osób, które wybierając oferty Play z góry zakładają, że nie spełnią swojego zobowiązania.
„Dla klientów, którzy postępują według umówionych zasad i regularnie dokonują płatności absolutnie nic się nie zmienia! Nowego rozwiązania powinny obawiać się osoby, które chcą wykorzystać możliwość otrzymania telefonu z bardzo niską opłatą na start i liczą na brak konsekwencji po złamaniu warunków umowy.” – uspakaja operator.
Zmiany w Play wprowadzone zostają już od dziś, tj. 11 września 2020 roku. Osoby zawierające umowy na starych zasadach nie zostają objęte nowymi zapisami regulaminu.
W tytule piszemy o końcu El Dorado dla oszustów nie bez powodu. Bardzo powszechnie stosowaną praktykę od lat stanowi bowiem branie smartfonów w ofercie abonamentowej „na raty”, a następnie sprzedawanie ich za pośrednictwem OLX lub innych platform sprzedażowych. Kupujący często nabywali smartfony w atrakcyjnych cenach, by potem z przerażeniem odkryć, że ich urządzenie jest zablokowane. Teraz z czystym sumieniem możemy odradzić zakup jakiegokolwiek smartfonu pochodzącego z oferty abonamentowej – o ile sprzedający nie jest w stanie przedstawić stosownego dokumentu poświadczającego jego spłatę.
Jak zdjąć blokadę IMEI w razie jej nałożenia?
Zdjęcie blokady IMEI nałożonej przez operatora jest działaniem niezgodnym z obowiązującym prawem. W Internecie znaleźć można oferty nielegalnego obejścia blokad, jednak są to usługi drogie. Stanowczo odradzamy takie praktyki.
Źródło: Play