Wygląda na to, że posiadacze PlayStation VR2 mogą nareszcie podpiąć swój headset do komputera. Tym samym uzyskają dostęp do wielu interesujących gier. Zapowiedź wprowadzenia takiej opcji usłyszeliśmy już pewien czas temu, lecz na faktyczny debiut musieliśmy trochę poczekać. Sony niestety utrudnia zabawę na PC. Wymaga bowiem dokupienia specjalnej przejściówki – dopiero po wydaniu dodatkowych środków świat cyfrowej zabawy stanie przed nami otworem. Poniżej znajdziecie wszystkie szczegóły dotyczące intrygującej nowości.
PlayStation VR2 jest od teraz dostępne nie tylko dla zwolenników konsol
Na początku ubiegłego roku byliśmy świadkami premiery gogli PlayStation VR2. Są one kolejną próbą pobicia rynku wirtualnej rzeczywistości przez japońskiego giganta. Gorąco zachęcamy do lektury recenzji urządzenia przygotowanej przez Mateusza – rozwiał on wiele wątpliwości mogących nękać osoby niemające wcześniej styczności z tego typu sprzętem. Jednym z jego minusów była konieczność posiadania konsoli PlayStation 5, więc mówimy o naprawdę wysokim progu wejścia. Teraz sytuacja uległa diametralnej zmianie.
Zapowiedź zwiększenia zasięgu działania PlayStation VR2 ogłoszono w czerwcu bieżącego roku. Nie obyło się oczywiście bez kontrowersji, ponieważ przy okazji zaprezentowano przejściówkę niezbędną do skorzystania z udogodnienia. Teraz doczekaliśmy się przełomowego momentu, ponieważ gracze PC właśnie mogą zamówić wspomniane akcesorium i podłączyć headset do komputera stacjonarnego bądź laptopa. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z biblioteki SteamVR, gdzie znajdują się hity pokroju Half-Life: Alyx, Fallout 4 VR czy War Thunder.
Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup samych gogli. Potem należy wyposażyć się w adapter PlayStation VR2 PC, którego rekomendowana cena na polskim rynku wynosi 299 złotych, choć niektóre sklepy pozwalają zgarnąć gadżet za kilkadziesiąt złotych mniej. Sporo, lecz zapewne nie będzie to problem dla ludzi już posiadających headset w domu. Należy również zamówić przewód DisplayPort, który jest kompatybilny z DisplayPort 1.4.
Co z wymaganiami sprzętowymi?
Jeśli zaś chodzi o wymagane specyfikacje techniczne komputera, to producent również podzielił się wszystkimi informacjami:
Potem wystarczy tylko podłączyć adapter do PC, przewód do przejściówki, a do niej headset. Włączcie też platformę Steam i pobierzcie stamtąd aplikacje PlayStation VR2 oraz SteamVR, dzięki temu będziecie mogli wszystko skonfigurować, dopasować ustawienia i rozpocząć zabawę. Należy przy okazji pamiętać, iż gogle zadziałają na komputerze nieco inaczej niż podczas wykorzystywania ich na konsoli. Największymi dostrzegalnymi brakami są brak HDR, śledzenia wzroku, adaptacyjnych triggerów oraz haptycznych informacji zwrotnych. Nadal jednak możemy liczyć na rozdzielczość 4K, rozpoznawanie dotyku oraz szereg innych wizualnych doświadczeń.
- Przeczytaj również: Wieczna myszka nigdy nie miała powstać? Logitech wycofuje się z pomysłu
Na sam koniec należy przypomnieć, iż PlayStation VR2 kosztuje na naszym rynku zazwyczaj 2899 złotych, lecz poszczególne sklepy zdążyły już obniżyć cenę. Za opcję zabawy na PC należy więc zapłacić około 3198 złotych. To naprawdę sporo, zwłaszcza jeśli rzucimy okiem na najpopularniejsze gogle wykorzystywane przez konsumentów Steama – są to kosztujące 1999 złotych Oculus Quest 2. Jest różnica, prawda?
Źródło: PlayStation / Zdjęcie otwierające: instalki.pl (Mateusz Ponikowski)