Black Friday w Sejmie. Politycy odkupią tablety iPad za grosze

Maksym SłomskiSkomentuj
Black Friday w Sejmie. Politycy odkupią tablety iPad za grosze

W związku z minionymi wyborami Kancelarie Sejmu i Senatu udały się na zakupy. Zdecydowano się na zakup 600 nowych tabletów Apple iPad 10. generacji za łączną kwotę 2,7 miliona złotych. Polscy politycy zasiadający w Sejmie i Senacie korzystają z tabletów już od 2012 roku. Zgodnie z tradycją posłowie i senatorowie mogą odkupić urządzenia, które użytkowali przez ubiegłą kadencję. Politycy odkupią tablety iPad za grosze.

Politycy odkupią tablety Apple iPad za 500 złotych

W tym roku Kancelarie Sejmu i Senatu postawiły na tablety Apple iPad 10. generacji z 256 GB pamięci na dane. Poprzednie urządzenia stały się bezużyteczne. Politycy do tej pory korzystali z tabletów Apple iPad Air 3. generacji z 64 GB pamięci. Używany sprzęt tej klasy to wydatek rzędu 900 – 1200 złotych. Posłowie i senatorowie mogą odkupić tablety iPad za około 500 złotych za sztukę.

Dlaczego politycy traktowani są na preferencyjnych warunkach? Powód wydaje się trywialny Użytkowane przez posłów i senatorów tablety nie powinny być sprzedawane osobom innym niż dotychczasowi właściciele, gdyż ktoś niepowołany mógłby próbować odzyskać z nich dane. Wprawdzie sprzęt Apple uchodzi za naprawdę świetnie zabezpieczony, ale… Alternatywą dla sprzedaży tabletów politykom byłoby ich zniszczenie. Rozwiązanie takie nie jest jednak ani ekologiczne, ani rozsądne z ekonomicznego punktu widzenia.

Takie tablety otrzymali polscy posłowie. Na zdjęciu Apple iPad 10. generacji. | Źródło: mat. własny

Centrum Informacyjne Sejmu podaje, że każde urządzenie zostanie wycenione indywidualnie i adekwatnie do stanu.

W 2019 roku ceny wykupu tabletów wahały się w granicach 350-500 złotych.

Nowe tablety raz na cztery lata

W tym roku posłowie dostali srebrne iPady dziesiątej generacji, wyposażone w wyświetlacz 10,9 cala, 256 GB pamięci i łączność 5G. W oficjalnym sklepie Apple taki tablet kosztuje 4099 złotych.

Po co posłom i senatorom tablety? Jak informuje CIS:

Cyfryzacja obiegu sejmowych dokumentów jest rozwiązaniem korzystnym – przyspiesza ich dostarczanie adresatom, a poprzez oszczędność papieru jest też ekologiczna (w segmencie druków sejmowych oszczędność papieru sięga 90 proc.). Papierowe druki sejmowe powstają obecnie w pojedynczych egzemplarzach, głównie na potrzeby Biblioteki Sejmowej. Są one częścią systemu udostępniania posłom informacji, umożliwiają zdalny udział w posiedzeniach Sejmu i komisji sejmowych oraz składanie interpelacji i zapytań poselskich.

Źródło: RP

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.