Paczka 25 klasycznych gier i możliwość wgrywania własnych na THEA500, czyli Amigę A500 Mini
Tak naprawdę THEA500 stworzona przez markę Retro Games równie dobrze obsłuży gry zgodne z mocniejszymi edycjami komputerów, takich jak też Amiga 600 czy Amiga 1200. Nie jesteśmy skazani wyłącznie na emulację Amigi 500.
Sprzęt ma fabrycznie wgranych 25 klasycznych gier: Alien Breed 3D, Alien Breed: Special Edition 92, Another World, Arcade Pool, ATR: All Terrain Racing, Battle Chess, Cadaver, California Games, Dragon’s Breath, F-16 Combat Pilot, Kick Off 2, Paradroid 90, Pinball Dreams, Project-X: Special Edition 93, Qwak, Simon the Sorcerer, Speedball 2: Brutal Deluxe, Stunt Car Racer, Super Cars II, The Chaos Engine, The Lost Patrol, The Sentinel, Titus the Fox, Worms: The Director’s Cut oraz Zool: Ninja Of The ”Nth” Dimension. Dodatkowo przez USB można dodawać własne pozycje i uruchamiać je dzięki WHDLoad.
Amigi były komputerami, ale nowa A500 Mini (zwana też THEA500) została okrojona względem oryginału. Nie ma chociażby w pełni aktywnej klawiatury czy normalnie działającego systemu AmigaOS z interfejsem Workbench, który jeszcze przed Windowsem (będącym w tamtych latach tylko nakładką systemu MS-DOS) zapewniał graficzną obsługę myszką, a nie jedynie wpisywanie komend. W takim razie A500 Mini można nazywać raczej retrokonsolą niż retrokomputerem.
Poczuj się jak kilka dekad temu z retrokomputerem, ale grając wygodnie z obsługą HDMI i USB
Producent wyposażył urządzenie w 4 porty USB (3 x pełnoprawne USB-A, 1 x USB-C do zasilania) oraz jeden HDMI z obsługą 720p i 50/60 Hz. W zestawie znajdziemy myszkę (zamiast tradycyjnej kulki już z sensorem optycznym) i gamepad inspirowany późniejszą konsolą Amiga CD32 (ten sprzęt już mimo teoretycznej zgodności z klawiaturami i myszkami, był pomyślany jako maszynka do gier). Nieco szkoda, że nie dodano joysticka, które były popularne z Amigami, ale przez USB możemy dołączyć inne gamepady czy właśnie joysticki. Co ciekawe gry z Amigi A500 Mini zostały specjalnie ustawione w emulacji, aby można było je w większości obsługiwać padem, choć niektóre faktycznie potrzebują myszki. Możemy wpiąć także własną klawiaturę.
Jako dodatek wizualny można wspomnieć o emulacji ekranu CRT czy kilku trybach wyświetlania pod kątem wygładzania obrazu i skalowania. Sprzęt w zależności od konkretnego sklepu będzie dostępny już wkrótce od 31 marca lub 8 kwietnia. Pierwotne plany mówiły o 25 marca, ale data nieco się przesunęła. Retrokonsolę (czy jak kto woli zubożony retrokomputer) można już zamawiać w przedsprzedaży w cenie 599 złotych.
Zobacz również: Naprawdę miniaturowy Mac Mini z customową obudową – projekt youtubera
Źródło i Foto: Retro Games / własne