100 złotych na dekoder DVB-T2 lub telewizory
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła, że zmiana sygnału na DVB-T2/HEVC będzie się odbywać od 28 marca 2022 roku do 27 czerwca 2022 roku, zgodnie z poniższym harmonogramem:
- 28 marca 2022 roku – woj. dolnośląskie, lubuskie i zach. część woj. wielkopolskiego
- 25 kwietnia 2022 roku – woj. zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, płn-zach mazowieckie, wielkopolskie
- 23 maja 2022 roku – woj. małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie, podkarpackie, płd wielkopolskiego, płd Mazowsza
- 27 czerwca 2022 roku – woj. podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie
Osoby korzystające ze starych dekoderów DVB-T i nie posiadające stosownych dekoderów lub telewizorów ze zintegrowanymi dekoderami DVB-T2, będą mogły składać wnioski o dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora w wysokości 100 złotych. Dowiedzieliśmy się, że szefostwo partii PiS mocno zabiegało o to, aby bony wydawane od marca 2022 roku mogły być spożytkowane również na telewizor. To… ma sens.
W „geście” polityków Prawa i Sprawiedliwości jest sporo logiki. Po cóż bowiem ktoś miałby kupować dodatkowe akcesorium do telewizora w postaci dekodera, skoro może sprawić sobie po prostu telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T2? Sama kwestia zasadności istnienia tego rodzaju dopłaty to temat na zupełnie inną dyskusję…
Dekodery umożliwią odbieranie darmowych programów, m.in. TVP, TV Trwam, TV Republika, TVN i innych w otwartym paśmie.
Jak otrzymać bon 100 złotych na dekoder lub telewizor?
Wniosek o dopłatę na nowy dekoder lub telewizor Polacy złożą drogą elektroniczną przez portal gov.pl, tradycyjną pisemną, a także za pomocą pełnomocnika. Janusz Cieszyński, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował, że bony będzie można realizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które zgłoszą się do rządowego programu.
Członkowie jednego gospodarstwa domowego będą mogli złożyć jeden wniosek. Kwota przeznaczona na bony ma wynosić ok. 200 mln złotych. Szacuje się, że może ona wzrosnąć 5-krotnie, jeśli wniosek złożą wszyscy uprawnieni.
Czytaj także: Recenzja Panasonic OLED JZ1500 – wymarzony TV dla kinomaniaka
Jeżeli jesteście zainteresowani dopłatą miejcie na uwadze fakt, że możecie z automatu trafić na listę posiadaczy odbiorników radiowo-telewizyjnych. To z kolei umożliwi państwo skuteczniejszą egzekucję opłat z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego – o ile jeszcze ich nie płacicie.
Czym różni się standard DVB-T2 od DVB-T?
Standard DVB-T2 oznacza nowocześniejsze kodowanie HEVC (H.265/MPEG-H part 2), które ma zagwarantować identyczną jakość obrazu przy dwukrotnie mniejszym transferze danych. Nadawcy będą mogli emitować sygnał w wyższej rozdzielczości i lepszej jakości dźwięku. DVB-T2 cechuje się większą pojemnością multipleksu (40 Mb/s w 8 MHz vs 24,88 Mb/s w 8 MHz), dzięki czemu w jego ramach można nadawać większą liczbę kanałów. Z racji zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby sieci 5G sygnał nadawany będzie na częstotliwościach z zakresu 470-694 MHz.
Źródło: Dziennik Zachodni