Prezes UOKiK apeluje do sklepów
Jeszcze w tym roku telewizja naziemna w Polsce nadawana będzie w nowocześniejszym standardzie. DVB-T2 to kodowanie HEVC (H.265/MPEG-H part 2), gwarantujące identyczną jakość obrazu przy dwukrotnie niższym transferze danych. Nadawcy dzięki temu będą mogli emitować sygnał w wyższej rozdzielczości, przy lepszej jakości dźwięku. Do odbioru sygnału potrzebny jest odpowiedni telewizor lub dekoder.
Wiele osób obawia się, że sklepy podniosą ceny dekoderów DVB-T2 i kompatybilnych z nowych standardem telewizorów. O zaniechanie takich praktyk zaapelował prezes UOKiK do sieci Euro-net, Media Saturn Online, Terg, Neonet, Morele.net, Allegro i Ceneo.
„Już obecnie wiele osób poszukuje nowego telewizora lub dekodera, który umożliwi oglądanie telewizji nowej generacji w lepszym standardzie. Zwiększony popyt może rodzić pokusę nieuzasadnionego podwyższania cen na te produkty. Dlatego zaapelowałem do właścicieli sieci sklepów z elektroniką, aby kształtowali politykę cenową sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu. O to samo poprosiłem właścicieli największych internetowych platform sprzedaży. Zwróciłem się do nich o to, by reagowali na nieuczciwe oferty” – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Kupując nowy sprzęt, zapytaj sprzedawcę czy telewizor:
- odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2
- odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H)
- odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3
Jeśli chcesz odbierać obraz w rozdzielczości 4K, sprzęt powinien spełniać wymogi:
- odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10
- odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4
Wniosek o bon 100 złotych na telewizor lub dekoder DVB-T2 – jak złożyć?
Wniosek o dopłatę na telewizor lub dekoder DVB-T2 będzie można złożyć wkrótce drogą elektroniczną przez portal gov.pl, tradycyjną pisemną, a także za pomocą pełnomocnika. Poinformowano, że bony na kwotę 100 złotych będzie dało się zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które zgłoszą się do rządowego programu.
Członkowie jednego gospodarstwa domowego będą mogli złożyć jeden wniosek. Kwota przeznaczona na bony ma wynosić ok. 200 mln złotych. Szacuje się, że może ona wzrosnąć 5-krotnie, jeśli wniosek złożą wszyscy uprawnieni, czyli ok. 2,27 mln gospodarstw domowych.
Źródło: UOKiK