Masz procesor AMD? Masz problem – zobacz, co musisz zrobić

Maksym SłomskiSkomentuj
Masz procesor AMD? Masz problem – zobacz, co musisz zrobić

Osoby korzystające z komputerów stacjonarnych niezmiernie rzadko aktualizują BIOS swoich płyt głównych. Z jednej strony trudno ich za to winić, bowiem wieści o dostępnych poprawkach nagłaśniane są stanowczo zbyt słabo. Poza tym, aktualizacja BIOS płyty głównej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, na przykład w razie wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Z drugiej strony, nowe oprogramowanie BIOS jest w stanie nierzadko znacząco poprawić wydajność komputera lub… uchronić od kłopotów. Użytkownicy praktycznie wszystkich procesorów AMD z ostatnich lat mają niemały problem, bo tylko nowy BIOS może powstrzymać grożące im niebezpieczeństwo.

Problem z procesorami AMD. Pomóc może tylko nowy BIOS

Wszyscy użytkownicy procesorów AMD Ryzen z ostatnich kilku lat powinni jak najszybciej sprawdzić i zaktualizować oprogramowanie swojej płyty głównej. Firma AMD opublikowała właśnie szczegóły na temat czterech poważnych problemów związanych z bezpieczeństwem. Dotyczą one procesorów serwerowych, HEDT, mobilnych oraz dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Nowa aktualizacja BIOS dla płyt głównych AMD rozwiązuje większość, ale nie wszystkie, podatności.

Wszystkie cztery luki oznaczono jako bardzo istotne. Mowa o błędach o oznaczeniach CVE-2023-20576, CVE-2023-20577, CVE-2023-20587 oraz CVE-2023-20579. Pierwsza może pozwolić na ataki DoS lub eskalację przywilejów. Dwie kolejne umożliwiają wykonanie dowolnego kodu poprzez udzielenie dostępu do pamięci flash SPI w trybie zarządzania systemem. Ostatnia może spowodować utratę integralności i dostępności w wyniku niewłaściwej kontroli dostępu w funkcji ochrony SPI firmy AMD.

amd procesory bios problem lista
Lista procesorów AMD, których dotyczy problem. W środkowej kolumnie minimalna wersja BIOS wolna od luk. | Źródło: Techspot

Jak widzicie, na liście są w zasadzie wszystkie popularne procesory używane przez graczy. Widnieją na niej układy Ryzen 3000, Ryzen 5000, a także ich mobilne odpowiedniki. Lista jest naprawdę długa. Widać na niej, że w niektórych wypadkach aktualizację BIOS rozprawiającą się z błędami wydano jeszcze w 2023 roku. W tabelce podano, która jej wersja jest wolna od problemu dotykającego procesory AMD.

Jak sprawdzić wersję BIOS i zaktualizować?

Aby sprawdzić wersję systemu BIOS bez ponownego uruchamiania systemu Windows, wystarczy uruchomić aplikację Informacje o systemie. Zrobisz to, wpisując wyszukiwarce obok menu Start frazę msinfo. Wersja i data wydania BIOS pojawią się na liście w prawym panelu.

Nowy BIOS dla swojej płyty głównej pobierzecie bezpośrednio ze strony jej producenta.

Źródło: AMD, Techspot

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.