Przeszukania w Xiaomi Polska. UOKIK wszczął postępowanie

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Przeszukania w Xiaomi Polska. UOKIK wszczął postępowanie

Polski oddział Xiaomi znalazł się na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszczęto postępowanie wyjaśniające, a dodatkowo przeszukano dwie siedziby Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej chińskiej firmy.

Prezes UOKIK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwych antykonkurencyjnych praktyk przy sprzedaży sprzętu popularnej marki.

Otrzymaliśmy oświadczenie firmy Xiaomi Polska w sprawie działań UOKIK:

„Xiaomi przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów. Obecnie firma blisko współpracuje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co pozwoli jak najszybciej wyjaśnić zaistniałą sytuację. Na ten moment nie dysponujemy żadnymi dodatkowymi informacjami w tej sprawie ze względu na prowadzone działania wyjaśniające”.

poniżej dalsza część oryginalnego artykułu

UOKiK zbiera materiał dowodowy

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, przeszukanie odbyło się w siedzibach Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów. Oskarżenia są bardzo poważne – UOKIK podejrzewa porozumienie polegające na niedozwolonym ustalaniu cen elektroniki użytkowej, sprzętu RTV i AGD i produktów inteligentnych. W efekcie konsumenci nie mogliby kupić tych produktów taniej niż po odgórnie ustalonych cenach.

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi: Mi, Redmi, Redmi Note i POCO mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia. Wszcząłem w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukania w siedzibach trzech podmiotów. Zebraliśmy obszerny materiał dowodowy, który obecnie analizujemy – komentuje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Warto jednak zauważyć, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

Jakie mogą być konsekwencje? Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

POCO F6 PRO i POCO F6
POCO F6 PRO i POCO F6 – nowe smartfony submarki Xiaomi, które zadebiutowały 23 maja 2024 roku / foto. instalki.pl

Warto przypomnieć, że UOKiK aktywnie monitoruje rynek elektroniki użytkowej. Na początku tego roku prezes UOKiK nałożył ponad 37 mln zł kar na jednego z największych w kraju producentów sprzętu do elektronicznego monitoringu – Dahua Technology Poland zawarł zmowę ograniczającą konkurencję ze swoimi dystrybutorami.

Źródło: UOKiK

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.