Przewody USB-C już wkrótce otrzymają ważne dla konsumentów oznaczenia

Maksym SłomskiSkomentuj
Przewody USB-C już wkrótce otrzymają ważne dla konsumentów oznaczenia
Powiedzmy to sobie otwarcie: zaledwie niewielki promil konsumentów rozumie oznaczenia poszczególnych standardów USB. Nie chodzi mi o rozróżnienie pomiędzy wtyczkami USB-A, USB-C lub micro USB, bo to akurat jest kwestią przejrzystą. Chodzi tutaj raczej o nadawane przez USB-IF oznaczenia dotyczące różnych prędkości działania. Organizacja non-profit stworzona w celu promowania i wspierania USB po raz kolejny chce je zmienić.

W odróżnieniu kabli USB o różnych parametrach mają pomóc oznaczenia graficzne

Nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale na obecnie sprzedawanych przewodach USB można napotkać na wiele podobnych nazw, które powodują niepotrzebne zamieszanie. Sami zobaczcie:

  • USB 3.0 (5 Gb/s)
  • SuperSpeed USB (5 Gb/s)
  • USB 3.1 Gen 1 (5 Gb/s)
  • USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s)
  • USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s)
  • SuperSpeed USB 5 Gbps (5 Gb/s)
  • USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s)
  • SuperSpeed USB 10 Gbps (10 Gb/s)
  • USB 3.2 Gen 2×2 (20 Gb/s)
  • SuperSpeed USB 20 Gbps (20 Gb/s)

Kable USB-C mogą korzystać z prędkości 2.0 lub 3.2, mogą obsługiwać wiele mocy ładowania, mogą obsługiwać lub nie obsługiwać Thunderbolt, a kable z Thunderbolt mogą być aktywne lub pasywne. Złącze jest takie samo, ale możliwości zupełnie odmienne. Uch!

USB-IF ponownie chce uczynić oznaczenia czytelnymi. Ogłoszono właśnie zupełnie nową partię logo (tu PDF) mających na celu wyjaśnienie standardów USB-C 2.1 i USB Power Delivery (USB-PD) 3.1, które zostały ogłoszone na początku tego roku. USB-IF nie ma jeszcze grafik pokazujących, jak będzie wyglądało logo 60 W.

nowe oznaczenia usb

Źródło: USB-IF

Wśród ulepszeń nowe logo uwzględniają obsługę USB 4, a także zwiększoną maksymalną moc ładowania USB-PD, ze starego maksimum 100 W do nowego maksimum 240 W. Nowe logo uwzględniają zarówno prędkość, jak i parametry ładowania, a różne wersje mogą być stosowane na opakowaniach urządzeń, a także na samych kablach i wtyczkach.

Niestety, używanie tych oznaczeń nie jest obowiązkowe… Mam złe przeczucia.

Źródło: USB-IF

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.