Nowy procesor powstał w 10-nanometrowym procesie produkcyjnym, dzięki czemu jest o 35% mniejszy od swojego poprzednika – Snapdragona 820. Dzięki temu producenci będą mogli zaprojektować cieńsze urządzenia i umieścić w nich większą baterię. Co więcej, Snapdragon 835 pochłania 25% mniej energii, niż układy poprzedniej generacji.
Aby sprostać wymaganiom i zapewnić odpowiednią energooszczędność, Qualcomm zastosował osiem rdzeni Kryo 280 (maksymalne taktowanie 2,45 GHz), układ graficzny Adreno 540 i procesor sygnałowy Hexagon 682. Wszystkie te komponenty zostały zoptymalizowane w ramach Symphony System Manager.
Producent wyjaśnia, że usprawnienia umożliwiły przedłużenie rozmów telefonicznych o jeden dzień, odtwarzania muzyki o pięć dni oraz streamowania wideo w 4K o siedem godzin. Snapdragon 835 obsługuje ponadto technologię Quick Charge 4, dzięki czemu w pięć minut uzupełnimy energię potrzebną do pięciu godzin rozmów.
Układ był też projektowany z myślą o wysokiej wydajności w VR. Dzięki temu procesor graficzny renderuje grafikę o 25% szybciej, oferując przy okazji 60 razy więcej kolorów w porównaniu do poprzedniej generacji.
Snapdragon 835 to również usprawnienia w fotografii. Nowy układ obsługuje lepszy zoom i stabilizację obrazu. Wszystko to dzięki nowym, lepiej zoptymalizowanym algorytmom. Postępy poczyniono też w autofokusie. Ten może obsługiwać technologię 2PD. Maksymalna rozdzielczość aparatu może wynosić 32 Mpix lub 16 Mpix w przypadku podwójnego obiektywu.
Produkt Qualcomma jest także pierwszym procesorem mobilnym obsługującym gigabitowe LTE X16. Prędkości pobierania danych są zatem 10 razy szybsze od pierwszej generacji LTE. Do tego dochodzi obsługa zapowiedzianego niedawno Bluetooth 5.0 i Wi-Fi 802.11ad.
Co ciekawe, pierwszym zapowiedzianym urządzeniem ze Snapdragonem 835 są gogle rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości – ODG R-8.
Źródło: Qualcomm