Quick Charge 5 będzie rewolucją. Pełna bateria w 15 minut

Jan DomańskiSkomentuj
Quick Charge 5 będzie rewolucją. Pełna bateria w 15 minut
{reklama-artykul}W ostatnich latach namnożyło się standardów szybkiego ładowania w smartfonach. Kiedyś dostawaliśmy tylko standardowe zasilacze 1A, ale te czasy dawno odeszły w zapomnienie. Po dominacji Qualcomm Quick Charge przyszedł czas na rozdrobnienie. Oczywiście są produkty, które wspierają kilka standardów, albo są dodatkowo zgodne z QC, ale rynek właśnie tak reaguje na mniejsze tempo rozwoju technologii Qualcomma.

Szybkie ładowanie, na które czekamy

I już niedługo to się zmieni. Quick Charge w wydaniach 2.0, 3.0 i 4.0 zapewniały pewną ewolucję i więcej stopni dostosowania prądu w zależności od stanu baterii i urządzenia, ale maksymalnie obsługiwały tylko 18 W. Dopiero Quick Charge 4+ nadrobił zaległości i dał możliwość korzystania z 27 W, a nawet w niektórych późnych modelach z 45 W. Mimo sporej różnicy względem 4.0, edycja 4+ nie była tak wielką rewolucją na tle konkurencji, która przecież nie spała. Inaczej będzie w przypadku Qualcomm Quick Charge 5. Dzięki niemu sprzęty zgodne z rozwiązaniem Amerykanów wejdą do wyścigu przekroczenia progu 100 W.

Qualcomm Quick Charge 5Nie tylko smartfony, jak widać Qualcomm eksponuje możliwość wydajnego ładowania laptopów / foto. Qualcomm

Pisaliśmy o tym, że wyjątkowo szybkie doprowadzenia telefonu do pełnego stanu baterii powinno wkrótce być powszechniejsze. W końcu 100 W naładuje smartfon w kilkanaście minut także w przypadku Quick Charge 5. A konkretniej od 0 proc. do 50 proc. w 5 minut, a do 100 proc. w 15 minut (zakładając pojemność akumulatora 4500 mAh). Nawet słysząc to dziś, a nie kilka lat temu, wartości wydają się jak wyjęte z kosmicznych technologii.

Szybko, ale i bezpiecznie

Przy czym producent zapewnia, że zastosowane układy zadbają o żywotność baterii. Quick Charge 5 będzie też zaopatrzony w bogaty pakiet aż 12 różnych zabezpieczeń m.in. przed skokami napięcia i wysoką temperaturą. Choć ta ostatnia mimo zwiększenia mocy wypada i tak lepiej niż w poprzednich wydaniach Quick Charge, więc ładowarki oraz telefony powinny być chłodniejsze niż wcześniej, nawet o 10 stopni Celsjusza. Efektywność zasilania określona jest na powyżej 98 proc.

Qualcomm Quick Charge 5Qualcomm Quick Charge 5 i jego kompatybilność ze starszymi generacjami i konkurencyjnymi rozwiązaniami / foto. Qualcomm

Co ważne, Qualcomm Quick Charge 5 jest po części zgodny z USB Power Delivery, a nawet wykorzystuje jego protokół. Nowe układy scalone zarządzania energią Qualcomm SMB1396 i SMB1398 obsługują baterie 1SnP i 2SnP, tradycyjne przewodowe i nowocześniejsze indukcyjne ładowanie czy adaptacyjną pracę w oparciu o aktualne warunki ładowanego sprzętu.

Szybkie ładowanie o szerokiej kompatybilności

Oczywiście tak jak do tej pory, Quick Charge 5 będzie wstecznie kompatybilne, więc nowszy telefon zadziała ze starą szybką ładowarką lub odwrotnie. Choć potencjał nie będzie w pełni wykorzystany, tak jak byłoby to przy sparowaniu zarówno źródła i odbiornika zasilania z Quick Charge 5. Jeśli jednak spróbujemy naładować laptopa zasilaczem Quick Charge 5, to jeśli obsługuje USB PD, spokojnie będzie pobierał sporo energii, więc nie będziemy potrzebowali osobnej ładowarki.

Pierwszych urządzeń z Qualcomm Quick Charge 5 możemy spodziewać się już w 3 kwartale tego roku. Na razie zgodne będą modele wykorzystujące chipy Qualcomm Snapdragon 865 i Qualcomm Snapdragon 865 Plus, a także kolejne wersje wysokich SoC od Amerykanów. Niestety nie od razu QC 5 zadomowi się w tańszej półce, więc np. niedawno zapowiedziany Snapdragon 690 będzie musiał obejść się smakiem. Choć po bliżej niesprecyzowanym czasie również niższe serie będą zgodne z najnowszym standardem.

Źródło i foto: Qualcomm

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.