Hulajnogi elektryczne w przestrzeni publicznej to również utrapienie
Wraz ze wzrostem popularności hulajnóg elektrycznych pojawiła się potrzeba wpisania ich w polski porządek prawny. Z początkiem 2022 roku w kodeksie wykroczeń pojawiły się nowe przepisy, pozwalające m.in. nakładać na użytkowników tego rodzaju UTO wyższe mandaty. Kierujący muszą przestrzegać ograniczeń prędkości, ustępować pierwszeństwo pieszym, czy nawet poruszać się hulajnogami elektrycznymi w wyznaczonych miejscach. Na tym nie kończą się jednak wyzwania.
Czytaj także: 80-latek ukarany za jazdę hulajnogą. Wysokość kary może zaskakiwać
Istnieją osoby pragnące przywłaszczać sobie miejskie hulajnogi, wandale demolujący UTO postawione na parkingach oraz pozbawione dobrych manier jednostki pozostawiające pojazdy gdzie popadnie. Hulajnogi na minuty często zostawia się dosłownie na środku chodników, co stanowi niemałe wyzwanie przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski 2022 Bolt wraz z Niewidzialną Wystawą postanowił edukować użytkowników hulajnóg elektrycznych z zakresu prawidłowego parkowania.
Nie przegap: Hulajnogi na minuty są absurdalnie drogie. Serio z nich korzystacie?
Nie bądź chamem i egoistą
Powyższe stwierdzenie można odnieść do każdej dziedziny życia, ale pozostańmy przy hulajnogach. Na niewidomych w Polsce czeka dostatecznie duża liczba wyzwań, aby dokładać im kolejne. Hulajnoga zaparkowana w ciągu komunikacyjnym to symbol ludzkiego braku wyobraźni i odpowiedzialności. Władze wielu miast na świecie ze względu na hulajnogi porzucane gdzie popadnie chciały wyganiać ich operatorów lub nakładać na nich oraz kierujących wysokie kary. Zamiast karać można też edukować.
Niewidzialna Wystawa to miejsce w Atlas Tower w Warszawie, gdzie każdy może poznać świat niewidomych. Pomagają do niego przenieść interaktywne ekspozycje w ciemnych salach, po których oprowadzają niewidomi przewodnicy. W ramach współpracy z Bolt oraz Fundacją Centrum Edukacji Niewidzialna prowadzona jest obecnie kampania społeczna w mediach społecznościowych: „Hulaj z głową – podziel się przestrzenią”. Twarzą akcji został ambasador Niewidzialnej Wystawy Sebastian Grzywacz, znany na TikToku jako @odlotowyniewidomy. W ramach projektu zaprezentowane zostaną 3 filmy.
;@odlotowyniewidomy Hulaj z @Bolt – podziel się przestrzenią! #współpraca #odlotowyniewidomy #niewidomy #niewidomi #hulajnoga #hulajnogi #hulajnogaelektryczna #hulajnogielektryczne #edukacja #bezpieczeństwo #odpowiedzialność #odpowiedzialnośćspołeczna #dlaciebie #blind #blindman #scooter #scooters #scootering #education #safety #responsibility #socialresponsibility #bolt #niewidzialnawystawa #podzielsięprzestrzenią ? Aesthetic – Tollan Kim
„Wierzymy, że dzięki edukacji, jesteśmy w stanie wpłynąć na nawyki mieszkańców miast, a przede wszystkim nauczyć użytkowników prawidłowego korzystania z hulajnóg elektrycznych. Współpraca z Niewidzialną Wystawą jest naszym kolejnym krokiem w tym kierunku. Udostępniony Wystawie pojazd, ma uświadamiać zwiedzającym jak duże wyzwanie stanowi dla osoby niewidomej przewrócona lub pozostawiona na środku hulajnoga. Mamy nadzieję, że w ten sposób uwrażliwimy na tę kwestię wiele osób, a w efekcie doprowadzimy do poprawy zachowań użytkowników” – mówi Valerii Romanov, Regional Manager w Bolt Rentals.
W pierwszej połowie roku, Bolt rozpoczął test rozwiązania, polegającego na weryfikacji zdjęć zaparkowanej hulajnogi w oparciu o działanie sztucznej inteligencji (AI). Rozwiązanie to działa aktualnie już w większości miast w Polsce. Od połowy 2021 roku testowana jest też funkcja określania tego, czy użytkownik hulajnogi jest trzeźwy.
Źródło: mat. własny, Bolt