Sber smart TV z pakietem multimedialnych usług jedynie z rosyjskim rodowodem
Rosyjska firma Sber (należąca do banku Sbierbank Rossii) wspólnie z marką M.Video-Eldorado (zajmującą się sprzedażą i produkcją omawianych urządzeń) wprowadziły właśnie na tamtejszy rynek serię inteligentnych telewizorów pod własną marką Sber. Montażem sprzętu zajmuje się bliżej nieokreślona firma z zakładami na terenie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (w jej skład wchodzą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan). Nie znajdziemy na nich znanego zachodnim użytkownikom systemu, a egzotyczny dla nas Salyut TV z dostępnym w języku rosyjskim asystentem głosowym Sber. Nie tylko odpowiada na pytania czy obsługuje telewizor, ale nawet pozwala na sterowanie smart home.
Modele o przekątnych 43, 50, 55 i 65 cali charakteryzują się cienkimi ramkami i rozdzielczością 4K UHD. Można za ich pośrednictwem uzyskać dostęp do takich internetowych serwisów jak chociażby Okko. IVI, Wink, more.tv, KION czy muzyczny SberSound. Jak widać brak zachodnich usług. Telewizory mają też po dwa głośniki z obsługą Dolby Digital+ czy tuner satelitarny i telewizji naziemnej. Dodatkowo bezpłatnie dostępnych jest 20 kanałów w zasobach wbudowanego firmowego serwisu internetowego. Nie zabrakło też przeglądarki internetowej czy dostępu do autorskiego sklepu z oprogramowaniem. Można założyć, że będzie znacznie mniej bogaty niż odpowiednik na Androidzie TV i Google TV czy Tizenie, webOS. Katalog ma ponad 1000 pozycji, co jest znacznie mniejszą liczbą niż u zagranicznej konkurencji.
Rosyjskie modele smart TV Sber pozwalają nawet na granie w chmurze
Ciekawostką jest nawet dostęp do preinstalowanej usługi grania w chmurze SberPlay i zgodność z kontrolerami Bluetooth (ewentualnie ekranowymi odpalanymi na smartfonach w aplikacji Salute). Mimo mniejszego pakietu zgodnych usług, widać Rosjanie podobnie jak Chińczycy mają całkiem sporo własnych alternatywnych rozwiązań. Poza tamtejszym regionem z racji na swoje ograniczenia softwareowe, smart TV Sber zdają się niemalże całkowicie bezużyteczne (no chyba, że jako tradycyjne telewizory). Ceny zaczynają się od 33 tysięcy rubli za wersję 43-calową, kończąc na 50 tysiącach rubli w przypadku modelu 65-calowego. Przy obecnych wyjątkowo niskich kursach rosyjskiej waluty, to odpowiednik około 1290 i 1950 złotych.
Zobacz również: Świetny prezent dla posiadaczy Sony PS4. Odbierz kilkumiesięczny abonament VOD
Źródło i foto: kubnews / własne