Rząd dopłaci 250 złotych na zakup telewizora
Jeszcze w tym roku w całej Polsce bezpłatna telewizja naziemna będzie nadawana w nowszym standardzie. Sygnał DVB-T zostanie zastąpiony sygnałem DVB-T2/HEVC, wymagającym rzecz jasna kompatybilnego sprzętu. Prognozuje się, że ok. 2,27 mln gospodarstw domowych wciąż nie dysponuje odpowiednim urządzeniem, w związku z czym rząd postanowił wesprzeć je finansowo.
Zobacz też: Prezes UOKiK apeluje do sklepów w sprawie DVB-T2
Już od 16 marca każdy chętny za pośrednictwem portalu gov.pl lub w jednej z 1800 placówek pocztowych będzie mógł złożyć wniosek o dofinansowanie w wysokości 100 złotych na zakup nowego dekodera lub telewizora. W planach jest jednak podniesienie wartości bonu do 250 złotych na zakup nowego telewizora. Skąd nagła zmiana?
„Takie rozróżnienie jest uzasadnione dużą rozbieżnością cenową między dekoderem a telewizorem i jednocześnie pozwoli na podejmowanie decyzji przez osoby uprawnione co do wyboru sprzętu jaki chcą zakupić” – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ustawy.
Czym różni się standard DVB-T2 od DVB-T?
Standard DVB-T2 to nowocześniejsze kodowanie HEVC (H.265/MPEG-H part 2), które gwarantuje identyczną jakość obrazu przy dwukrotnie mniejszym transferze danych. Nadawcy będą mogli emitować sygnał w wyższej rozdzielczości i przy lepszej jakości dźwięku. DVB-T2 cechuje się większą pojemnością multipleksu (40 Mb/s w 8 MHz vs 24,88 Mb/s w 8 MHz), dzięki czemu w jego ramach można nadawać większą liczbę kanałów. Z racji zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby sieci 5G sygnał nadawany będzie na częstotliwościach z zakresu 470-694 MHz.
Poniżej publikujemy harmonogram wyłączeń standardu DVB-T w poszczególnych rejonach Polski.
- 28 marca 2022 roku – woj. dolnośląskie, lubuskie i zach. część woj. wielkopolskiego
- 25 kwietnia 2022 roku – woj. zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, płn-zach mazowieckie, wielkopolskie
- 23 maja 2022 roku – woj. małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie, podkarpackie, płd wielkopolskiego, płd Mazowsza
- 27 czerwca 2022 roku – woj. podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie
Nie płacisz abonamentu RTV? Uważaj
Osoby zgłaszające się po bon muszą mieć na uwadze to, iż mogą automatycznie trafić na listę korzystających z odbiorników radiowo-telewizyjnych. To może umożliwić skuteczną egzekucję opłat z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego, o ile oczywiście jeszcze ich nie płacicie.
Źródło: mat. własny