Stawki za prąd w 2023 roku
Projekt ministerstwa klimatu zakłada maksymalne stawki za prąd w wysokości 699 złotych za 1 MWh (1000 kWh) w przypadku gospodarstw domowych oraz 785 złotych za 1 MWh w przypadku podmiotów wrażliwych, takich jak mikro, małe i średnie firmy, szpitale, czy też instytucje kultury. Stawki pozostaną utrzymane niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym.
Zamrożenie cen prądu – limity zużycia
Projekt ustawy przewiduje, iż w 2023 roku ceny prądu zostaną zamrożone na poziomie z tego roku, do określonych limitów zużycia. Te zgodnie z zapowiedziami ustalono na poziomach:
- 2 MWh (2000 kWh) rocznie – dla gospodarstwa domowego
- 2,6 MWh (2600 kWh) rocznie – dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami
- 3 MWh (3000 kWh) rocznie – dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników
Obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna ma obowiązywać od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku i dotyczyć „zużycia energii elektrycznej w punkcie poboru energii do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90% zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku.”
Czytaj również: Co zużywa najwięcej prądu w domu? Sprawdź, jak obliczyć zużycie energii
Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld złotych.
Przedstawiciele rządu podkreślają, że stawki mogą się finalnie zmienić.
Dodatek elektryczny na ogrzewanie prądem
Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – będą mogły liczyć na specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych.
Źródło: Gov.pl
Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 złotych, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 złotych.
Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w 4. kwartale tego roku.
Źródło: PAP