Skorzystałeś z dofinansowania? Możesz mieć problemy
Już ponad 120 tysięcy Polaków złożyło wnioski o dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora, pozwalających na odbiór sygnału DVB-T2/HEVC. Jak się ostatecznie okazało o dofinansowanie mógł ostatecznie wnioskować każdy Polak – kryterium dochodowe nie zostało zastosowane. Jedyne w zasadzie ograniczenie polega na tym, że bon może otrzymać wyłącznie jedna osoba w każdym gospodarstwie domowym. Jak się okazuje rząd będzie przyglądał się temu, jak zostały spożytkowane poszczególne bony!
Rząd wprowadził program dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego, aby pomóc gospodarstwom domowym będącym w trudnej sytuacji materialnej. Skoro jednak nie zastosowano kryterium dochodowego i postanowiono dać bony każdemu, korzystają z nich finalnie różne osoby. Rząd to dostrzega i zapowiada kontrole.
Politycy uznają, że świadczeniobiorcy składając wnioski oświadczają, że są w trudnej sytuacji materialnej i nie są w stanie samodzielnie zakupić urządzenia. Już teraz stwierdzono liczne nadużycia w tym zakresie, w związku z czym wszczęto procedury zabezpieczające i… postępowania karne, skierowane do organów ścigania. Oprócz zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, równolegle prowadzone są postępowania administracyjne w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
„Nadużyciem w świetle przepisów prawa są m.in. zakupy drogich odbiorników cyfrowych, do których osoba zakupująca realizuje niniejsze świadczenie. Przykładowo zakup telewizora za ponad 13 000 zł i zrealizowanie świadczenia za 250 zł dla gospodarstwa domowego, które ma trudną sytuację materialną. W tym przypadku, biorąc pod uwagę składane oświadczenie we wniosku i poświadczenie nieprawdy, będą również składane wyjaśniania w toku przeprowadzanych postępowań administracyjnych, a w sytuacji stwierdzonych nieprawidłowości żądany będzie zwrot nienależnie pobranych świadczeń” – czytamy w komunikacie na stronie rządowej.
Gdzie leży granica „drogiego telewizora”? Trudno powiedzieć. Rządzący mogą uznaniowo uznać, że ubogi Polak za bon może kupić co najwyżej najtańszy telewizor Manty, zamiast nieco droższego urządzenia TCL, Samsunga, LG lub Sony. Groźby ze strony rządu wydają się całkowicie niepoważne zważywszy na fakt, że politycy nie określili absolutnie żadnych kryteriów zakupowych. A przecież wystarczyło ustalić maksymalne ceny urządzeń, na zakup których pozwala bon?
Jednym słowem: rząd będzie karał Polaków za swoją niekompetencję i nieudolność w zakresie stworzonego programu dofinansowań. Ustalenie przejrzystych reguł wymagało minimum wysiłku ze strony polityków.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie dekodera albo telewizora DVB-T2?
Wniosek o bon na dekoder lub telewizor można złożyć za pośrednictwem specjalnego formularza internetowego lub stacjonarnie w dowolnej placówce Poczty Polskiej. Należy to zrobić przed 31 grudnia 2022 roku. Co ważne, nie każdy sklep zrealizuje rządowy bon. Listę sklepów je akceptujących znajdziesz pod tym adresem. W akcji bierze udział ponad 800 przedsiębiorców w ponad 3300 punktach sprzedaży.
Czym różni się sygnał DVB-T od DVB-T2?
Standard DVB-T2 to przede wszystkim nowocześniejsze kodowanie HEVC (H.265/MPEG-H part 2), które zapewnia identyczną jakość obrazu przy dwukrotnie mniejszym zużyciu przepływności. W teorii nadawca będzie mógł emitować sygnał w jeszcze wyższej rozdzielczości i w lepszej jakości dźwięku. DVB-T2 cechuje się też większą pojemnością multipleksu (40 Mb/s w 8 MHz vs 24,88 Mb/s w 8 MHz), dzięki czemu w jego ramach można nadawać większą liczbę kanałów. Z racji zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby sieci 5G sygnał nadawany będzie na częstotliwościach z zakresu 470-694 MHz.
Harmonogram wyłączeń sygnału DVB-T
28 marca 2022 roku w Polsce rozpoczął się pierwszy etap zmiany standardu DVB-T na DVB-T2. Początkowo sygnał został wyłączony w woj. dolnośląskim, lubuskiem i zachodniej części woj. wielkopolskiego. 25 kwietnia sygnał DVB-T wyłączono na terenie woj. zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, płn-zach mazowieckiego i wielkopolskiego. Harmonogram kolejnych wyłączeń prezentuje się następująco:
- 23 maja 2022 roku – woj. małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie, podkarpackie, płd wielkopolskiego, płd Mazowsza
- 27 czerwca 2022 roku – woj. podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie
Harmonogram wyłączeń sygnału DVB-T w Polsce. | Źródło: Gov.pl
Okazało się też, że Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek MSWiA wydał decyzję, że MUX-3, na którym znajdują się następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia czasowo utrzyma dotychczasowy standard nadawania DVB-T/MPEG-4.
Źródło: Gov.pl