Samsung Exynos vs Qualcom Snapdragon – 2:0
Zobacz również: MediaTek rusza do wyścigu 5G. Flagowe procesory Dimensity w smartfonach poza Chinami
Samsung Galaxy S21 (Exynos 1000)
- Geekbench single-core: 1302
- Geekbench multi-core: 4250
Samsung Galaxy S21 (Snapdragon 875)
- Geekbench single-core: 1159
- Geekbench multi-core: 4090
Xiaomi Mi 11 (Snapdragon 875)
- Geekbench single-core: 1102
- Geekbench multi-core: 4113
Rozbieżności nie są astronomicznie wielkie, choć dla jednordzeniowej pracy już zauważalne (12-18 proc na korzyść Samsunga), ale przy wielordzeniowości kosmetyczne (3-4 proc. więcej także po stronie Exynosa). Nawet jeśli mamy do czynienia z prawdziwymi wynikami testów (nie udostępniono screenów, a same suche liczby), to trzeba brać pod uwagę kilka kwestii.
Realna praca chipów może finalnie okazać się odmienna
Wszystkie trzy smartfony mają jeszcze wiele miesięcy do premiery w 2021 roku, więc sample mogą się zauważalnie różnić osiągami od finalnych produktów. Nie znamy dokładnego scenariusza włączenia benchmarków, więc różne czynniki zewnętrzne i brak powtarzalności mogły wpłynąć na wyniki. Jeśli we wszystkich przypadkach testy były włączone tylko raz przy chłodnych i nieobciążonych wcześniej smartfonach, to nie wiemy tak wiele na temat ewentualnego throttlingu przy dłuższej pracy. Poza tym, to tylko jedna próbka, a nie zestaw wyników z wielu podejść.
Czy Snapdragon 865+ będzie na razie ostatnim mocniejszym od Exynosa chipem? Niewykluczone / foto. Qualcomm
Qualcomm Snapdragon 875 i Samsung Exynos 1000 zapowiadają się na bardzo podobne jednostki. Tworzone w procesie technologicznym 5 nm w fabrykach Samsunga i według ostatnich nieoficjalnych doniesień z takim samym rozłożeniem ośmiu rdzeni w segmenty 1 + 3 + 4. W poszczególnych klastrach zapewne znajdziemy zmodyfikowane rdzenie wywodzące się z tych samych rodzin, choć Qualcomm i Samsung zmienili je po swojemu nieco inaczej. Najmocniejsze ARM Cortex-X1 i średnie ARM Cortex-A78. Większa różnica może objawić się w najbardziej energooszczędnym klastrze, gdzie ARM Cortex-A55 Qualcomma zapewne zauważalnie będzie różnić się od rozwiązania Samsunga.
Zobacz również: Qualcomm Snapdragon króluje. AnTutu przedstawił obszerny ranking mobilnych chipów
Źródło: GSMArena / Notebookcheck / Foto: Samsung / Qualcomm