SanDisk Extreme Portable SSD USB. Superszybkie dyski idealne dla twórców treści 4K

Jan DomańskiSkomentuj
SanDisk Extreme Portable SSD USB. Superszybkie dyski idealne dla twórców treści 4K
{reklama-artykul}Western Digital już w ubiegłym roku przedstawił zewnętrzne dyski SSD USB WD Black dla graczy, których najmocniejszy wariant oferował prędkości mocno przebijające SATA czy nawet USB 3.2 Gen 2. Dzięki najszybszemu USB w postaci 3.2 Gen 2×2 i siedzącemu w środku nośnikowi SSD NVMe PCIe, można uzyskać nawet około 2000 MB/s. Tamte konstrukcje inspirowane były gamingiem, za to inny oddział firmy pod marką SanDisk zaczyna oferować podobne rozwiązanie skierowane raczej do autorów filmów oraz zdjęć w wysokiej jakości, choć transfery są bardzo podobne i konstrukcja znajdzie zastosowanie także w wielu innych przypadkach.

Szybkie SSD USB odporne na wodę, pył i upadki

SanDisk Extreme Pro Portable SSD i SanDisk Extreme Portable SSD są odświeżeniem obecnych już na rynku konstrukcji o podobnych nazwach. Można je zamawiać na stronach producenta i szybko powinny wyprzeć ze sklepów starsze modele. Mocniejszy z dopiskiem Pro może odczytywać i zapisywać dane nawet z prędkością 2000 MB/s, a wolniejszy 1050 MB/s. Oba warianty są częściowo odporne na pył i wodę (spełniają normę IP55) oraz powinny przetrwać upadki z wysokości 2 metrów. Dodatkowym zabezpieczeniem i kwestią wpływającą na polepszeniem chwytu jest gumowane pokrycie obudowy, która dla modelu Pro pełni dodatkowo rolę radiatora dzięki metalowym elementom.

Zobacz również: SSD USB nawet 1GB na sekundę. Nowy WD My Passport SSD do 2TB

SanDisk Extreme Portable SSDSanDisk Extreme Pro Portable SSD i SanDisk Extreme Portable SSD mają podobne wzornictwo / foto. SanDisk

W kwestii bezpieczeństwa pod kątem informatycznym, a nie uszkodzeń mechanicznych, można skorzystać ze sprzętowego szyfrowania AES 256-bit. Nośniki SanDisk Extreme Portable SSD i Pro Portable SSD zostały zaopatrzone w złącza USB-C i kabelki o obu końcach USB-C. Można też podłączyć je bez dokupowania akcesoriów do sprzętów mających tylko tradycyjne USB-A, bo w zestawie znajduje się przejściówka USB-C na USB-A. Powinny pracować z całą gamą sprzętu, nie tylko komputerami, ale też np. smartfonami i tabletami na Androidzie, a nawet iPadem Pro, który ma port USB-C.

Pamiętajmy o USB 3.2 Gen 2×2


Jednak skorzystanie ze wspominanej przejściówki może znacząco obniżyć prędkości osiągane na SanDisk Extreme Pro Portable SSD. Tańsza edycja bez dopisku pro wspiera maksymalne transfery do uzyskania po USB 3.2 Gen 2 (innymi słowy USB 3.1 Gen 2 lub po prostu USB 3.1), czyli 1050 MB/s, ale Pro do pracy z 2000 MB/s potrzebuje USB 3.2 Gen 2×2, a to działa wyłącznie jako wtyczka USB-C. Zamiast dwóch zmostkowanych par przewodów pomagających w obróceniu wtyczki o 180 stopni w typowym C, edycja 2×2 korzysta ze wszystkich na raz, więc podwaja transfer.

SanDisk Extreme Portable SSDDysk według producenta w jego naturalnym środowisku, czyli pośród sprzętu do nagrywania i robienia zdjęć / foto. SanDisk

Jednak nie każde USB-C, to automatycznie USB 3.2 Gen 2×2. Częściej spotkamy USB 3.2 Gen 2 czy nawet USB 3.2 Gen 1, więc osiągi będą o wiele mniejsze. Można oczywiście kupić nośnik nieco przyszłościowo na wyrost, ale jeśli tworzycie materiały wideo 4K czy nawet 8K lub inne multimedialne, które odznaczają się bardzo dużą ilością danych, to niewykluczone, że macie już najnowsze komputery z jak na razie mało popularnym USB 3.2 Gen 2×2 lub chociaż rozważacie zakup dodatkowej karty rozszerzeń PCI-Express z obsługą portu w tym standardzie. W innym przypadku lepiej nie przepłacać, tylko wybrać SanDisk Extreme Portable SSD z USB 3.2 Gen 2, który i tak ma świetne osiągi.

Od 500 GB do 2 TB pojemności w SSD USB


Co znajdziemy w środku? Firma nie jest zbyt wylewna w tej kwestii, nie wiemy nic o kontrolerze czy zastosowanych kościach, buforze itp. Dyski objęte są pięcioletnią ograniczoną gwarancją producenta i można je już kupić w Western Digital Store, a zapewne też w najbliższym czasie w sklepach stacjonarnych. Sugerowane ceny kształtują się następująco: SanDisk Extreme Portable SSD 500GB/1TB – 149,99/239,99 euro (około 680/1090 złotych); SanDisk Extreme Pro Portable SSD 2TB – 459,99 euro (mniej więcej 2090 złotych). Pod koniec roku będzie można jeszcze wybrać Pro o pojemności 1 TB i zwykłą wersję w wariancie 2 TB.


Zobacz również: LaCie 1big Dock SSD Pro – dysk zewnętrzny którym naładujesz laptopa

Źródło i foto: SanDisk

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.