Artykuł sponsorowany
Sprawdziliśmy w naszej redakcji najnowszy 55” model Sharp FQ8EG i śmiało możemy stwierdzić, że jest to telewizor uniwersalny. Zastosowana przez producenta 144 Hz matryca pozwoli cieszyć się płynnym obrazem w trakcie oglądania widowisk sportowych oraz gamingu. Budowa systemu audio zapewnia dobrą dystrybucję dźwięku, a platforma Google TV gwarantuje dostęp do szerokiej bazy aplikacji.
Jak już wspomniano na samym wstępie, 55” Sharp FQ8EG to uniwersalny TV, który jest w stanie zaspokoić potrzeby wielu konsumentów, niezależnie od oglądanych treści, czy też sposobu użytkowania. Bez problemu można szybko wymienić kilka zalet i ciekawych rozwiązań, jakie znajdziemy w telewizorze Sharp. Mamy tu na myśli m.in.: dobry dźwięk, przejrzyste menu, dwa piloty oraz zastosowanie 144 Hz matrycy typu VA.
Pierwsze wrażenie
Telewizor został osadzony na jednoelementowej podstawie wykonanej ze stopu aluminium. Proces złożenia, montażu jest bardzo prosty. Smukła, bezramkowa obudowa okalająca ekran prezentuje się bardzo elegancko, a w dolnej części TV znajdziemy estetycznie wykonaną listwę maskującą głośniki. Sprawia ona wrażenie, że mamy do czynienia z odbiornikiem oferującym mały soundbar. Pierwsza instalacja, logowanie do usług Google przebiegły bez problemów.
Obraz pełen barw
Na dobrą jakość obrazu składa się wiele elementów i co ważne, elementy te znajdziemy w Sharp 55” FQ8EG. Po pierwsze, wykorzystano matrycę VA, która lepiej reprodukuje czerń oraz ma lepsze parametry w kwestii kontrastu niż telewizory z typem IPS. Widać to gołym okiem.
Po drugie, użyto technologii QLED, umożliwiającej uzyskanie szerokiej palety barw – ewidentnie czuć moc Quantum Dot np. podczas emisji 4K HDR lub Dolby Vision.
Po trzecie, w TV mamy panel o częstotliwości odświeżania 144Hz, która zapewnia płynny obraz podczas np. eksploatacji konsoli, czy oglądania sportu. Ponadto w menu znajdziemy ustawienie „Ruch”, które pozwoli sterować płynnością obrazu według własnych preferencji.
Implementacja przez Sharp standardu Dolby Vision to według nas czwarty element wpływający pozytywnie na jakość obrazu i komfort użytkowania. Warto w tym miejscu wspomnieć, że mamy tu najbardziej zaawansowaną opcję Dolby Vision – wersję IQ. Umożliwia ona przy pomocy czujnika światła, zamontowanego w odbiorniku, zoptymalizować jasność do warunków oświetleniowych pomieszczenia, w którym znajduje się telewizor.
Treści HDR/ Dolby Vision na Sharp 55” FQ8EG wyglądają dobrze. Według producenta model jest w stanie generować około 500 nitów, a to pozwala realnie poczuć, że obcujemy z materiałami w szerokim zakresie dynamiki.
Rozwiązanie, które polecamy aktywować to „Lokalna kontrola kontrastu” – funkcja ma trzystopniowy poziom ustawienia. Obraz dzięki niej otrzymuje lepszy kontrast, cienie są bardziej widoczne. Można pokusić się o stwierdzenie, że mamy do czynienia z obrazem o większej głębi.
W ustawieniach zaawansowanych znajdziemy jeszcze kilka istotnych elementów odpowiedzialnych m.in. za obróbkę redukcji szumów, gammę czy temperaturę kolorów.
W menu, w zależności od odtwarzanego standardu SDR/HDR, znajdziemy kilka fabrycznych „Trybów obrazu”, różniących się w ustawieniach takich jak: podświetlenie, kontrast, nasycenie, ostrość, włączone lub wyłączone funkcje poprawiające obraz. Fakt ten sprawia, że potencjalny użytkownik może wybrać spośród kilku trybów ten, który w jego opinii jest najbardziej optymalny.
Sztuczna inteligencja to jeden z elementów znajdujących się w nowoczesnych telewizorach. W przypadku Sharp 55″ FQ8EG do dyspozycji mamy specjalny algorytm AI, który analizuje materiał scena po scenie, rozpoznając obiekty znajdujące się w danej klatce np.: twarze, niebo, budynki. Algorytm AI optymalizuje sceny wyświetlane na ekranie na wielu płaszczyznach, umożliwiając uzyskanie w efekcie końcowym bardziej naturalnych kolorów, lepszego kontrastu, ostrzejszego obrazu oraz redukuje szumy.
Skalowanie obrazu odbywa się również przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Wielkim skrócie, polega ono na tzw. głębokim uczeniu się opartym o strukturę sztucznych sieci neuronowych na podstawie bazy danych. Procesor wraz z AI analizuje obraz klatka po klatce generując dodatkowe obrazy poprawiając płynność i ostrość, co pozwala na upscalowowanie treści z niskiej rozdzielczości do 4K.
Dźwięk Made by Harman Kardon
Bez dwóch zdań system audio Harman Kardon działający w konfiguracji 2.0 kanałów jest wyróżnikiem tego modelu. W telewizorze zamontowano dwa 15W głośniki, które są w stanie generować dynamiczny dźwięk. Kluczem do sukcesu jest budowa systemu, a mianowicie głośniki średnio-wysokotonowe są skierowane frontalnie (jak wiemy wysokie tony są kierunkowe), ukryte pod maskownicą listwy znajdującej się w dolnej części TV – w tym przypadku są emitowane tony wysokie i średnie. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dobrą dystrybucję klarowniejszy dźwięk, co z punktu widzenia jakości dźwięku ma kolosalne znaczenie. Ponadto w dolnej ramie zlokalizowanej pod spodem telewizora producent umieścił głośniki niskotonowe i wyloty bass-reflex odpowiedzialne za reprodukcję niskich tonów.
Uwagę zwraca szeroka oferta w zakładce „Style dźwięku”. Do wyboru mamy, aż 7 rozwiązań dedykowanych różnym treściom tj.: muzyka, film, sport. W menu znajdziemy kilka istotnych ustawień ewidentnie poprawiających dźwięk. Polecamy, ba wręcz apelujemy o aktywację opcji „Dźwięk przestrzenny”, która zapewnia tzw. efekt surround.
„Wyraźne dialogi” to kolejna przydatna funkcja, zwłaszcza podczas oglądania polskich filmów, w których pojawiają się problemy ze słyszalnością dialogów.
Aktywacja „Przetwarzanie Dolby Audio” daje możliwość m.in. odtwarzania sygnału w przestrzennym systemie Dolby Atmos. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tej opcji jest automatycznie włączany styl dźwięku „Użytkownik”, który w tej konfiguracji ma zablokowane niektóre ustawienia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że model ten obsługuje dekodowanie dźwięku w standardzie dts:X i wirtualizację dźwięku przestrzennego dts Virtual:X
W telewizorach z serii FQ, w tym 55″ FQ8EG, znajdziemy fabrycznie zainstalowany bezprzewodowy system surround AQUOS Sharp. Dzięki temu rozwiązaniu w łatwy sposób przeniesiemy jakość dźwięku na wyższy poziom. Jak to zrobić? Wystarczy podłączyć do telewizora subwoofer, zapewniając świetną reprodukcję niskich tonów lub sparować zestaw tylnych głośników, które pozwolą nam uzyskać dźwięk przestrzenny znany np. z sal kinowych. Propozycją takiego rozszerzonego zestawu mogą być głośniki Sharp surround HT-AWS2001 oraz płaski subwoofer HT-AWS0101 – to pierwsze produkty firmy wyposażone w wyżej opisaną technologię.
Podsumowując, dźwięk płynący za pośrednictwem głośników znajdujących się w Sharp FQ8EG jest dobrej jakości. Pasmo wysokie średnie jest poprawnie reprodukowane, a niskie tony są słyszalne. W naszej opinii w kategorii system audio, oczywiście w telewizorach będących w zbliżonej cenie, sprawdzany przez nas Sharp jest jednym z najlepszych urządzeń dostępnych na rynku.
System Google TV – wszystko na wyciągnięcie ręki
Platformą systemową wykorzystaną w Sharp serii FQ8EG jest Google TV oparty o Android TV 11. wersji. Na plus data zabezpieczeń poprawek systemu operacyjnego z dnia 1 grudnia 2023 r.
System działa poprawnie, jest dobrze zoptymalizowany, 3GB RAM znajdujące się w urządzeniu zapewniają płynne funkcjonowanie telewizora, a 16GB pamięci flash umożliwia instalowanie wielu aplikacji bez obawy o brak miejsca.
Wprowadzanie komend Google Asystenta w języku polskim celem wyszukiwania treści działa sprawnie, jednym słowem – jest bardzo dobrze. I tu mała uwaga: niektóre modele konkurencji radzą sobie z tym tematem słabo lub w ogóle. Tym bardziej warto podczas zakupu nowego TV zwracać uwagę na ten fakt.
Nie ma co ukrywać, za pomocą Google TV mamy dostęp do bardzo szerokiej bazy aplikacji Apple TV, Player, Canal+, Netflix, Rakuten, Disney+, HBO Max, TVP Sport, TVP Vod, Polsat Go, Prime Amazon, Tidal, Spotify. Właściwie można stwierdzić, że sztuką jest nie znalezienie którejś z bardziej popularnych apek VOD, streamingowych na tej platformie.
Technologiczne atuty Sharp FQ8EG
Wbudowany Chromecast to duży plus telewizorów opartych o Android TV/Google TV, w tym wypadku również modeli Sharp. Technologia ta umożliwia w łatwy sposób przesyłanie materiałów multimedialnych pomiędzy naszym smartfonem, komputerem a telewizorem.
Warto wspomnieć, że FQ8EG obsługuje pasmo WiFi 2,4GHz oraz 5GHz, umożliwiając przesyłanie danych z prędkością powyżej 100 Mbps.
Odbiornik został wyposażony w dwa złącza USB 2.0 oraz cztery porty HDMI 2.1., z czego dwa z nich są w stanie obsłużyć sygnał do 144 Hz (120 Hz z konsoli / 144 Hz z PC). W jednym z portów HDMI obsługujący eARC. Telewizor był sprawdzony przy użyciu konsoli nowej generacji Xbox series X. Odczucia z gamingu przy użyciu Sharp FQ8EG, jak najbardziej pozytywne. W końcu mamy panel 144 Hz zapewniający płynność obrazu oraz funkcje ALLM i VRR.
Dwa piloty – aby świat był prostszy
Producent postanowił do modelu FQ8EG dołączyć dwa piloty – w naszej redakcyjnej ocenie jest to bardzo dobra decyzja. Większy pilot zawiera klawiaturę numeryczną, co zapewne ułatwi nawigację np. osobom starszym lub użytkownikom preferującym bardziej klasyczne rozwiązania.
W drugim mniejszym pilocie zainstalowano mikrofon, za pomocą którego możemy wprowadzać komendy głosowe w języku polskim w celu sterowania TV lub wyszukiwania treści. Usługa ta działa poprawnie i płynnie.
Piloty są estetycznie wykonane, lekkie, a srebrny element dookoła przycisku „OK” nadaje im sznytu.
Sharp 55 FQ8EG dobry wybór dla każdego klienta
Sharp 55” FQ8EG jest jednym z najtańszych 144 Hz modeli z końca 2023 r dostępnych na polskim rynku. Fakt ten sprawia, że jego cena wypada bardzo atrakcyjnie na tle konkurencyjnych telewizorów ze zbliżoną specyfikacją. Przez kilka dni testowania tego modelu bez problemu jesteśmy w stanie wskazać jego mocne strony. Matryca typu VA z technologią QLED zapewnia dobrą czerń i możliwość m.in. wyświetlenia obrazu 4K HDR w szerokiej palecie barw. Wbudowana fabryczna opcja Dolby Vision IQ dostosowuje jasność obrazu do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Panel 144Hz jest wręcz pożądany dla osób korzystających z konsol, ale również fanów widowisk sportowych. Technologia Sztucznej Inteligencji (AI) dba o jak najwyższą jakość obrazu i poprawia jakość upscalowania do 4K.
Kolejnym plusem jest reprodukcja dźwięku przez system audio Harman/Kardon, który potrafi wycisnąć dodatkową dawkę endorfin podczas seansów filmowych. Google TV oraz dobrze zoptymalizowany system zapewni komfort podczas korzystania z tego urządzenia, a atrakcyjna, aluminiowa obudowa stojąca na filigranowym, centralnym standzie dopełnia pozytywny obraz opisywanego telewizora. Wszystkie wyżej wymienione atrybuty 55” Sharp FQ8EG sprawiają, że mamy do czynienia z telewizorem, który jest w stanie zaspokoić potrzeby wielu potencjalnych konsumentów, niezależnie od oglądanych treści, czy też sposobu użytkowania.
Artykuł sponsorowany