Ośmiordzeniowy procesor i szybka pamięć UFS 2.2 w tanim smartfonie realme C30
Smartfon został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Unisoc T612 z grafiką Mali G52 MP1 oraz 3 GB RAM. Co warte zaznaczenia jak na tak niską półkę cenową, realme użyło pamięci na dane typu UFS 2.2, a nie eMMC jak w wielu innych budżetowych konstrukcjach konkurencji. Dzięki temu na 32 GB umieścimy różne pliki i aplikacje, których uruchamianie nie powinno dławić telefonu przez kiepskie parametry nośnika. Bateria o pojemności 5000 mAh co prawda nie ma szybkiego ładowania ani możliwości podpięcia zasilacza z USB-C (jest tylko klasyczne microUSB), ale można dodatkowo wydłużyć czas pracy telefonu w trybie ultraoszczędnym.
Smartfon realme C30 ma tylko 8,5 mm grubości i waży jedyne 182 g. Jego pionowe pasy na tylnej części obudowy są inspirowane wzorami na walizkach. Do wyboru mamy wersje zieloną, niebieską i czarną denim. Ultrapanoramiczny ekran HD (1600 x 720 px) o przekątnej 6,5 cala ma niewielkie wcięcie na kamerkę do selfie 5 mpx f/2.2. Z tyłu mamy tylko pojedynczy obiektyw 8 mpx f/2.0 oraz lampę błyskową pełniącą też rolę latarki. Aparaty nie prezentują się nadzwyczaj ciekawie, ale na czymś realme musiało mocniej oszczędzić uwzględniając cenę urządzenia.
Smartfon od realme na Androidzie 11 w cenie już poniżej 630 złotych
Telefon obsługuje łączność WiFi 5 ac, Bluetooth 5.0 i 4G LTE (włącznie z VoLTE). Można nawet włożyć dwie karty SIM i dodatkowo rozszerzyć pamięć kartą microSD (trzy pełne sloty, a nie jak często tylko dwa – w tym jeden hybrydowy SIM/microSD). Sprzęt pracuje w oparciu o system Android 11 z nakładką realme UI Go Edition. Smartfon realme C30 jest już od dziś dostępny w polskich sklepach w sugerowanej cenie producenta 629 złotych za edycję 3/32 GB. Na innych rynkach pojawiła się też wersja 2/32 GB (początkowo smartfon zadebiutował w Indiach), ale widać nie ma planów, przynajmniej w tej chwili, na wprowadzenie jej do Polski.
Źródło i foto: realme / własne