Smartfony zabijają naszą planetę. I to dosłownie

Aleksander PiskorzSkomentuj
Smartfony zabijają naszą planetę. I to dosłownie
{reklama-artykul}
Zanim kupisz nowy smartfon, lepiej zastanów się, jak wpływasz tą decyzją na środowisko. Nowe badanie naukowców z McMaster University, które zostało opublikowane w Journal of Cleaner Production pokazuje skalę emisji zanieczyszczeń powiązaną z branżą technologiczną. Mam wyjątkowo złe wieści.

Nawet kiedy świat odchodzi obecnie od gigantycznych, przestarzałych komputerów i skłania się w kierunku małych komponentów, wpływ elektroniki na zanieczyszczenia jest ogromny.

W 2007 roku wpływ branży elektronicznej stanowił 1 proc. wszystkich emisji CO2. Do 2040 przekroczy on 15 proc. To kolosalny wzrost.

Smartfony są odpowiedzialne za ogromne zanieczyszczenie środowiska

To, co zabija naszą planetę, to w szczególności smartfony. Urządzenia mobilne są wymieniane przez użytkowników na całym świecie średnio co dwa lata, a wydobycie rzadkich materiałów potrzebnych do budowy pojedynczego urządzenia stanowi od 85 do 95 proc. całej emisji CO2. Oznacza to, że zakup pojedynczego smartfona pochłania tyle samo energii co ładowanie i używanie jednego telefonu przez… dekadę.

Naukowcy odkryli także, iż sprzęty z większymi ekranami mają znacznie gorszy ślad węglowy niż ich mniejsi przodkowie. Dla przykładu, iPhone 6s wytwarzał o 57 proc. więcej CO2 niż iPhone 4s. I to wszystko pomimo programów recyklingowych prowadzonych przez Apple.

smartfonyco22
fot. Jon Sailer – Unsplash

Pomimo tego, że smartfony zanieczyszczają planetę na potęgę, to nie one są największym winowajcą. Badanie wskazuje na rynek serwerów i centrów danych, który od 2020 roku odpowiada za prawie połowę (!) emisji CO2 w branży.

Najwięksi giganci technologiczni zobowiązali się do przejścia na stuprocentową energię odnawialną. I to już się dzieje. Kampus Apple w Cupertino jest zasilany przy pomocy paneli słonecznych oraz innych rozwiązań.

Problem z zanieczyszczeniami będzie jednak tylko i wyłącznie postępował. Patrząc na obecny rozwój Internetu Rzeczy i gadżetów smart home, ilość elektroniki będzie nas zalewała z roku na rok.

I co tu teraz z tym wszystkim zrobić?

Źródło: ScienceDirect / fot. Nicholas Santoianni – Unsplash

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.