W przeddzień oficjalnego otwarcia targów CES 2024 miało miejsce bardzo ważne ogłoszenie z punktu widzenia rozwoju łączności z siecią. Wi-Fi Alliance potwierdziło oficjalną specyfikację standardu Wi-Fi 7. Sieci w przyszłości przyspieszą, ale w Wi-Fi 7 nie tylko o prędkość chodzi. Wybrani producenci, w tym Intel, swoje urządzenia z Wi-Fi 7 wprowadzają na rynek już od ubiegłego roku.
Sprawdź też: Co dokładnie oznacza Wi-Fi? Całe życie byłem w błędzie. Ty zapewne też
Standard Wi-Fi 7 potwierdzony – szczegóły
Wi-Fi 7 ma wiele zalet, ale za największą Wi-Fi Alliance uważa Multi-Link Operation (MLO). To możliwość urządzeń do wysyłania i odbierania danych jednocześnie na wielu łączach w celu zwiększenia przepustowości, zmniejszenia opóźnień i poprawy niezawodności. Wi-Fi 7 to również działanie w pasmach o częstotliwości 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz, obsługujących prędkość transmisji do 33 Gb/s. Novum jest pasmo 320 MHz, mające przełożyć się na większe prędkości i przepustowość połączeń, a także mniej zakłóceń.
Wi-Fi 7 ma być zbawieniem dla gospodarstw domowych, w których działa dużo różnych sprzętów z łącznością bezprzewodową. Użytkownicy mają zapomnieć o zapychaniu się kanałów i spadku prędkości przesyłania danych. Jednoczesne korzystanie z kanałów 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz ma robić różnicę.
Produkty z Wi-Fi 7 są i będą wstecznie kompatybilne z poprzednimi standardami.
Według Wi-Fi Alliance do końca 2024 roku ponad 233 milionów urządzeń z całego świata ma dysponować certyfikatem Wi-Fi 7. Wspominałem, że niektórzy producenci sprzętu z Wi-Fi już kilka miesięcy temu zaczęli sprzedawać produkty Wi-Fi 7 bez oficjalnej certyfikacji. Jeśli zobaczysz na produkcie logo Wi-Fi 7 Certified, możesz być pewny tego, że spełnia on wymagania standardu Wi-Fi Alliance.
Źródło: Wi-Fi.org