Steam Deck to ciekawa propozycja dla miłośników mobilnego grania w gry z PC. Niemniej jest to konsola, którą można by pod pewnym względami udoskonalić. Jedną z jej największych wad jest niewielka przestrzeń na dane. Grupa moderów postanowiła się tej wady pozbyć, wyposażając Steam Decka w dysk SSD o pojemności 61 TB, choć kosztem jej przenośności.
Steam Deck i kwestia jego przestrzeni dyskowej
Najdroższy model konsoli Steam Deck zawiera dysk NVMe SSD o pojemności 512 GB. 512 GB to w 2023 roku dość niewiele, biorąc pod uwagę to, że coraz więcej nowych gier zajmuje na dysku przestrzeń przekraczającą 100 GB.
Oczywiście niektórzy gracze będący w posiadaniu Steam Decka biorą sprawy w swoje ręce i modyfikują konsolę od Valve. W sieci nie brakuje bowiem poradników, które instruują, jak wymienić dysk SSD urządzenia na dysk pojemniejszy, o pojemności do 2 TB, nie wpływając przy tym na zewnętrzny wygląd konsoli. Modeli dysków pasujących do Steam Decka i podobnych urządzeń jest niewiele, ale pojawia się ich coraz więcej.
62 TB zamiast 512 GB
Moderzy ze społeczności moderskiej StorageReview postanowili podejść do kwestii zwiększenia przestrzeni dyskowej Steam Decka ekstremalnie, nie zważając na kwestię przenośności konsoli. Celem ich wysiłków było zapewnienie większego pola do popisu systemowi wstępnego buforowania shaderów Steam Decka. Mowa o funkcji opracowanej w celu ograniczenia stutteringu i innych problemów pojawiających się wymagających grach 3D, które wymagają kompilacji shaderów do płynnego działania. Wstępne buforowanie shaderów wymaga pewnego czasu pobierania i może zajmować znaczną część przestrzeni dyskowej. Dysk SSD o pojemności 61,44 TB niewątpliwie jednak te problemy rozwiązuje.
Moderzy ze StorageReview zastąpili wewnętrzną jednostkę SSD Steam Decka adapterem M.2 do U.2. Ten następnie został podłączony do dysku Solidigm P5336 61,44 TB klasy korporacyjnej. Dysk był umieszczony zewnętrznej obudowie i podłączony do zewnętrznego zasilacza. Ta złożona konfiguracja sprawiła, że Steam Deck w zasadzie przestał być konsolą przenośną, natomiast spełniła ona swoje zadanie.
Zmodyfikowana konsola uruchamiała się pomyślnie. Steam OS rozpoznawał dysk o pojemności 61 TB, umożliwiając moderom instalowanie gier i pracę z plikami. Wydajność samego dysku była imponująca – jego prędkość odczytu sekwencyjnego wynosiła 3600 MB/s. Dla porównania, prędkość odczytu sekwencyjnego domyślnego dysku Steam Decka to 2300 MB/s.
Co ważne, wyposażenie Steam Decka w dysk SSD o pojemności 61 TB było stosunkowo proste. Podkreśla to otwartość tej platformy i to, jak wielkie są możliwości jej personalizacji. Nie wiem jak Ty, ale ja jestem niezwykle ciekawa, jakie nietuzinkowe projekty moderzy zrealizują z udziałem tej konsoli w przyszłości.
Źródło: StorageReview, fot. tyt. StorageReview