Adafruit jako baza dla akcesorium gitarzysty
Niedawno opisywaliśmy kampanię na Kickstarterze ze świetnym i użytecznym, ale niestety nie tak tanim stroikiem Roadie 3, który też pomoże nawinąć od podstaw struny. Jeśli nie potrzebujecie aż tak wszechstronnego urządzenia, i wystarczy wam coś, co z powodzeniem znajdziecie w mobilnej aplikacji czy komputerowym odpowiedniku jak AP Guitar Tuner, to nowy projekt może was zainteresować.
Własny sprzęt, to więcej satysfakcji niż urządzenie ze sklepu
Jest czymś dla gitarzystów, którzy lubują się we własnych niewielkich elektronicznych projektach. Stroik powstał na bazie płyty z wbudowanym wyświetlaczem – Adafruit PyPortal (CircuitPython Powered Internet Display). Trzeba jeszcze dołożyć niewielki jednowatowy głośnik, kabel USB, śrubki i elementy obudowy z drukarki 3D (lub stworzone inną metodą np. wycięte ze sklejki). Ot, prosty tuner gitarowy, ale wykonany własnoręcznie!
Adafruit PyPortal PyTuner, to prosty sprzęt, który działa na zasadzie odgrywania sampli dźwiękowych po dotknięciu na ekranie odpowiedniego miejsca (struna bądź opisująca ją nazwa) na obrazku gitary. Są to tony idealnie nastrojonych strun instrumentu w danej konfiguracji, więc teoretycznie można je dostosować nawet pod inne instrumenty.
Ustaw gitarę „na ucho” w dowolnym stroju
Domyślnie, to oczywiście standardowa gitara z EADGHE (używając zachodniego nazewnictwa dźwięków – EADGBE), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprogramować swój egzemplarz na odpowiednio obniżone strojenie dla całości strun, z dropem lub inne dowolne. Trzeba mieć nieco muzycznego słuchu, bo taka metoda opiera się na własnym porównaniu dźwięku ustawianej gitary z bazowym tonem, ale to wbrew pozorom nic trudnego, po prostu schodzi się odrobinę dłużej.
Opisywany stroik to jeden z projektów, które zostały nawet oficjalnie zaprezentowane na stronach Adafruit. Z opisem jego wykonania zaznajomicie się pod tym adresem. Oczywiście zasoby portalu są o wiele obszerniejsze i można wśród nich znaleźć najróżniejsze sprzęty, takie jak chociażby imprezowe świecące okulary, minikonsole do gier i różne smart sprzęty.
Źródło i foto: learn.adafruit