Sukces Lenovo. Ponad 700 różnych projektów Moto Mods

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Sukces Lenovo. Ponad 700 różnych projektów Moto Mods
{reklama-artykul}
Producenci od kilku lat prześcigają się w pomysłach na nowe funkcje w smartfonach, wprowadzając na rynek modyfikacje funkcji, autorskie nakładki na oprogramowania, czy oferując urządzenia o zróżnicowanych przekątnych ekranu tak, by zadowolić jak największą liczbę odbiorców. Ale nawet najlepsze smartfony spotykają się z krytyką wśród odbiorców, bo nikt nie jest w stanie zaspokoić potrzeb każdego użytkownika z osobna. Analizując zróżnicowane potrzeby rynku, Motorola wraz z premierą ekosystemu modularnych smartfonów Lenovo Moto Z i Moto Mods zachęciła użytkowników, by wzięli sprawy w swoje ręce.

Motorola uruchomiła program Moto Mods Developer, który pozwala dosłownie każdemu na stworzenie swojej własnej modyfikacji smartfona Lenovo Moto Z. W ramach programu użytkownicy otrzymują wsparcie techniczne i niezbędne know-how, ale pomysł na nową funkcjonalność zależy tylko od nich. Dodatkowo, wraz z platformą zakupową Verizon i z serwisem crowdfuningowym Motorola zorganizowała konkurs Transform the Smartphone Challenge. W ramach tej inicjatywy najlepsze projekty mogą otrzymać wsparcie techniczne i finansowe we wdrożeniu pomysłów do regularnej sprzedaży.

Wyzwanie „Zrób to lepiej” podjęły setki osób z 55 państw zgłaszając łącznie aż 700 różnych projektów. Każdy z nich ma szansę na ujrzenie światła dziennego. Do ścisłego finału konkursu trafiło 12 prototypów, w tym polski moduł Edge Moto Mod. Obecnie w serwisie indiegogo.com można wesprzeć 45 różnych projektów modułów i ich twórców, którzy przeszli od biernego czekania do działania podejmując wyzwanie – „Zrób to lepiej!”.

INHALE – moduł do mierzenia jakości powietrza

INHALE to jeden z najpopularniejszych projektów w serwisie indiegogo.com. Dostarcza informacje na temat stanu powietrza w czasie rzeczywistym oraz pozwala planować aktywności poza domem w zależności od warunków otoczenia. Moduł kontroluje jakość powietrza na zewnątrz, ale także w mieszkaniu, biurze lub innym, dowolnym miejscu, w którym znajduje się użytkownik wraz ze smartfonem. Sensor umieszczony w module skanuje powietrze i przesyła informacje wprost do aplikacji. Dedykowane oprogramowanie wyświetla stężenie pyłów PM2,5, które tworzą smog, poziom ozonu, dwutlenku węgla, wilgotność i temperaturę. Użytkownik może też sprawdzić prognozę na kolejne 48 godzin, w tym przewidywanie stężenie alergizujących pyłków.

INHALE może okazać się bardzo użytecznym modułem dla alergików i astmatyków, podpowie, czy to dobra pora na spacer z dzieckiem lub drogę do pracy na rowerze. 7-osobowy zespół chce zrealizować ten projekt ponieważ wierzy, że poprzez budowanie świadomości oraz zaangażowanej społeczności można doprowadzić do zmian w środowisku. Podstawową wersję modułu INHALE Moto Mod można nabyć w cenie 35$. Za wersję z czujnikiem temperatury i wilgotności Air Quality Sensor oraz dodatkową, wbudowaną baterią 100 mAh przyjdzie nam zapłacić 49$.

INHALE

INHALE – moduł do mierzenia jakości powietrza

Podobnie działa także moduł HicsMod, który oprócz pomiarów temperatury, wilgotności, promieniowania UV, toksycznych gazów, alergenów i zanieczyszczeń powietrza umożliwia sterowanie kompatybilnymi urządzeniami smart home w domu lub biurze za pomocą podczerwieni (IR).

TIMEWAVE Mod – moduł obsługujący dotyk 5D

Technologia rozróżnia 5 różnych sposobów dotyku dla bardziej intuicyjnej nawigacji oraz obsługi różnych, programowalnych funkcji – surfowania w sieci, obsługi multimediów, zarządzania powiadomieniami itp. Dotyk 5D jest kompatybilny ze wszystkimi treściami wyświetlanymi na ekranie i dodatkowo może służyć jako pilot do zarządzania urządzeniami w systemie smart home. Subtelne podświetlenie modułu pełni funkcję powiadomień i co więcej, uczy się zachowań użytkownika pomagając mu w realizacji jego dziennych celów. Oprogramowanie i interfejs zostały stworzone w odniesieniu do koncepcji 5 żywiołów: ognia, wody, ziemi, powietrza i eteru.

Kampania crowdfuningow modułu TIMEWAVE Mod dostępna jest pod tym adresem.

Edge Mod – międzynarodowy zespół pod polską banderą

Użytkownicy smartfonów często narzekają na podstawowe i drobne funkcje, które utrudniają im życie, takie jak niedopasowany do ich gustu system powiadomień czy mało komfortowe pisanie na klawiaturze ekranowej. Jedni narzekają, a inni działają. I tak międzynarodowy zespół pod polską banderą stworzył Edge Mod, który ma na celu rozwiązać problem z irytującymi, niespersonalizowanymi powiadomieniami, które wprost zalewają ekrany naszych urządzeń i sprawiają, że nie raz przegapiliśmy ważną informację.

Edge Mod jest wyposażony w kilkanaście indywidualnie sterowanych diod RGB, połączonymi z aplikacją na telefonie, który to pozwala na stworzenie zaawansowanego i przede wszystkim spersonalizowanego systemu wyświetlania komunikatów na ekranie. Można rozróżnić je za pomocą kolorów według aplikacji, użytkowników, a także podzielić na te związane z pracą, rodziną i życiem towarzyskim. Moduł dostępny jest w wersji Force z akumulatorem o pojemności 2000mAh lub Air z funkcją bezprzewodowego ładowania. Obydwa kosztują po 59$, a sam projekt otrzymał dofinansowanie w serwisie Indiegogo aż od 615 użytkowników.

MotoSecure Mod – skaner linii papilarnych oraz siatkówki oka

Większe bezpieczeństwo urządzenia i danych jest inspiracją dla wielu twórców nowych Moto Mods, z czego jednym z najciekawszych projektów jest MotoSecure Mod – skaner linii papilarnych oraz siatkówki oka. Identyfikacja biometryczna, bo o niej mowa jest zgodna z międzynarodowymi standardami. Dzięki MotoSecure Mod tak wysoki poziom zabezpieczenia płatności, danych, a także własnego domu może być dostępny dla każdego. Rozwiązanie jest dedykowane na rynek USA i Indii, jest dostosowane do użytku przez rządy tych państw dzięki obsłudze danych w programie UIDAI i kart biometrycznych AADHAR, a także uwierzytelniania w aplikacjach internetowych przy użyciu poświadczeń rządowych wydanych na kartach PIV (Personal Identity Verification). Cena modułu to 199$.

MotoSecure Mod

MotoSecure Mod – skaner linii papilarnych oraz siatkówki oka

ElySiUM Mod – dodatkowy ekran e-ink

Równie ciekawą, ale bardziej dostępną pod kątem geograficznym propozycją, jest ElySiUM Mod, który wykorzystuje do zabezpieczenia danych dodatkowy ekran e-ink, będący jednocześnie czytnikiem ebooków i dokumentów. Moduł stosuje szyfrowanie danych w modelu end-to-display (E2DE) i pozwala bezpiecznie przeglądać poufne dane, emaile i dokumenty na wyświetlaczu zamontowanym w module.

Dodatkowo chroni przed złośliwym oprogramowaniem i może być stosowany do dwuetapowej weryfikacji na stronach i w aplikacjach Google, Facebook, Dropbox, eBay i innych. Dotykowy ekran e-ink charakteryzuje się przekątną 4.3” i dzięki niskiemu poborowi energii może działać zdecydowanie dłużej niż tradycyjne wyświetlacze montowane w smartfonach. W skład zestawu kosztującego 189$ wchodzi moduł oraz karta dostępu RSA.

Braille Moto Mod – stworzony z myślą o osobach niewidomych

Niektórzy z uczestników Moto Mods Developer poszli o krok dalej i w projektowaniu swoich rozwiązań kierowali się szeroko pojętą służbą technologii wobec różnych grup społecznych. Braile Mod został stworzony z myślą o osobach niewidomych, tak by także one mogły korzystać z dobrodziejstwa smartfonów na co dzień. To pierwsze tego typu rozwiązanie zaprezentowane na rynku konsumenckim.

Pomysłodawca Braile Mod jest doświadczonym inżynierem, który kocha projektowanie, technologię ale też uważa, że powinna być ona dostępna dla każdego. Właśnie dlatego chce stworzyć użyteczny moduł wyposażony w sześciopunkt do obsługi całego alfabetu Braila. Drugim modułem, który także ma w planach, jest moduł z pełnym alfabetem. Dzięki wdrożeniu produktu do produkcji osoby niedowidzące będą mogły swobodnie używać smartfonów i komunikować się z otoczeniem.

Braille Moto Mod

Braille Moto Mod – stworzony z myślą o osobach niewidomych

Można wesprzeć 45 różnych projektów modułów

Mnogość pomysłów zgłoszonych do Moto Mods i ich oryginalność może zaskoczyć niejedną osobę. I tak zmotywowani użytkownicy z całego świata tworzą nowe moduły, które ich zdaniem robią różnicę. Mot’Olfactory to wirtualny nos, potrafiący rozpoznawać zapachy, Breathaluzer Mod jest alkomatem, a Flower Mod to chyba najbardziej oryginalny moduł – powstał z miłości do kwiatów i chęci przeniesienia ich jak najbliżej siebie. W serwisie Indiegogo można znaleźć także projekt laserowego pistoletu do gier LASERCORE, który pozwala toczyć rozgrywki w dowolnym miejscu na przykład na ulicach miasta, syntezator dźwięku Euromod oraz Nyota Otoscope …otoskop do domowej profilaktyki chorób uszu.

Źródło: Lenovo

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.