Alternatywa stick PC i miniPC od XCY
Mimo niewielkich rozmiarów mamy dwa porty USB-A i niewielki wiatraczek / foto. XCY Official Store @ AliExpress
Obie konstrukcje XCY są bardzo podobne. W sticku i miniPC głównym elementem jest czterordzeniowy procesor Intel Celeron N4100. Układ z rodziny Gimini Lake, który swoją premierę miał na przełomie 2017 i 2018 roku, więc nie powinien zawyżać ceny sprzętu. Standardowo jego rdzenie pracują przy taktowaniu 1,10 GHz, ale w trybie turbo mogą podskoczyć nawet do 2,40 GHz. Charakteryzuje się niskim TDP. Zaledwie na poziomie 6 W, ewentualnie w obniżonym trybie 4,8 W. Zintegrowana grafika Intel UHD 600 obsługuje 4K przy 60 Hz.
XCY i więcej RAM niż w Xiaomi i Chuwi
Zależnie od modelu dostaniemy 4 GB (XCY Compute Stick M1K) lub 8 GB (XCY Mini PC M1T) pamięci RAM. To lepszy wynik niż w Xiaomi i Chuwi. Pojemność dyskowa jest identyczna, w obu przypadkach wynosi 128 GB. Jednak stick zaopatrzono w wolniejszą pamięć eMMC, a miniPC pod maską skrywa nośnik SSD M.2 o wymiarach 2242, który w razie konieczności możemy zamienić na inny model we własnym zakresie.
Porty i łączność także wyglądają bardzo podobnie. Dwie sztuki dużych USB 3.0, czytnik kart pamięci microSD, HDMI 2.0 z obsługą 4K przy 60 Hz (w sticku oczywiście jako bezpośrednie wpięcie do ekranu, a nie żeńskie gniazdo na kabel, ale w zestawie dodano przedłużacz przydatny w przypadku ciasnego ułożenia HDMI) oraz dwuzakresowe WiFi ac (a dokładnie moduł Intel 7265AC) ze zintegrowanym Bluetooth 4.2.
Nie mogło zabraknąć złącza ładowania. Stick ma dedykowane okrągłe (na jednej grafice opisane jest jako audio minijack combo dla słuchawek i mikrofonu, ale to prawie na pewno błąd i realnie odpowiada za zasilanie), a miniPC w formie USB-C. Dodatkowo XCY Mini PC M1T X51 jest definitywnie zaopatrzony w gniazdo audio minijack combo (głośniki lub słuchawki i mikrofon w jednym złączu). Oba są chłodzone aktywnie z wykorzystaniem niewielkich wiatraczków.
Plusy na tle Xiaomi oraz Chuwi
Jaką mają przewagę nad porównywalnymi produktami Xiaomi i Chuwi? Stick, to po prostu normalny komputer w niecodziennej formie, ale obsługujący 4K, a nie tylko full HD i o zauważalnie lepszych parametrach niż Xiaomi Mi TV Stick. Jedynym minusem jest brak pilota i Android TV. Jednak możliwość zainstalowania Windowsa czy Linuxa dla wielu będzie wręcz zaletą, a nie wadą. Zawsze można też ściągnąć jakąś aplikację w formie wirtualnej myszki i klawiatury na smartfon.
Za XCY Mini PC M1T X51 przemawia tylko więcej RAM niż w Chuwi LarkBox (8 GB zamiast 6 GB). Niestety XCY nie ma wbudowanej pamięci eMMC. SSD to jego jedyny nośnik danych, więc nie można mieć dwóch osobnych dysków jak w Chuwi. Choć właśnie ten SSD będzie żwawszy niż eMMC w Chuwi. Poza tym procesor Intel Celeron N4100 w XCY jest jednak nieco wolniejszy niż świeży tegoroczny Intel Celeron J4115 z Chuwi. Według materiałów z Indiegogo, to jakieś 3-14 proc. w zależności od testu. Niewiele, choć faktycznie, to gorszy wynik. XCY jest też minimalnie większy, ale w zasadzie niezauważalnie. 62 x 62 x 42 mm zamiast 61 x 61 x 43 mm.
Nieco wyższa cena XCY
Niestety oba są droższe od wspominanych pozycji konkurencji. Xiaomi Mi TV Stick kosztuje w europejskiej dystrybucji 39,99 euro (około 180 złotych), a XCY Compute Stick M1K X50 na AliExpress jest wydatkiem 159 dolarów (niecałe 600 złotych). Pamiętajmy, że to jednak innego typu sprzęt mimo wizualnego podobieństwa i otrzymamy miniaturowy komputer na procesorze x86_64, a nie sprzęt ARM z Androidem TV.
W przypadku miniPC nie ma dużej różnicy, ale znów gorzej wypada XCY. Za Chuwi LarkBox trzeba wpłacić na Indiegogo 1309 dolarów hongkońskich (około 630 złotych). XCY Mini PC M1T X51 w XCY Official Store na AliExpress wyceniono na 179 dolarów (mniej więcej 670 złotych). Jednak finalna cena po kampanii Chuwi na Indiegogo ma wynosić więcej, bo 1542 dolary hongkońskie (nieco ponad 745 złotych). Wtedy w kwestii wyceny będzie wygrywał XCY, a to już bardzo bliska przyszłość.