Szybkie ładowanie bezprzewodowe ze standardem Quick Charge już na horyzoncie

Bartek SzcześniakSkomentuj
Szybkie ładowanie bezprzewodowe ze standardem Quick Charge już na horyzoncie
Dawno, dawno temu, w prehistorycznych czasach, baterie w smartfonach wytrzymywały zaledwie kilka godzin. Był to ogromny minus dla ludzi przyzwyczajonych do tradycyjnych komórek, które ładowało się raz na kilka dni. Ta era jednak minęła. Producenci zrozumieli, że czas działania na baterii również jest ważny i zaczęli dążyć do tego, aby jak najbardziej go wydłużyć. Równolegle Qualcomm opracował technologię szybkiego ładowania Quick Charge, dzięki czemu bateria nie tylko starcza nam na długo, ale dodatkowo bardzo szybko możemy ją ponownie napełnić.

Nie dotyczyło to jednak kolejnej rewolucji: ładowania bezprzewodowego. To rozwiązanie mimo, że bardzo wygodne, oferowało stosunkowo długi czas ładowania. Oczywiście były urządzenia takie jak Google Pixel 3, który wspierał ładowanie bezprzewodowe 10W, a Huawei Mate 20 i Razer Phone 2 nawet 15W. Jednak nadal trudno było nazwać to szybkim ładowaniem.

Zobacz również: Huawei Mate 20 Pro – recenzja. Piekielnie dobry ale i drogi flagowiec

Sytuacja zmieniła się w Xiaomi Mi 9. W naszym artykule o europejskiej premierze tego chińskiego flagowca wspomnieliśmy o rewelacyjnej prędkości ładowania bezprzewodowego – 100% w 90 minut. Jak się okazało, jest to zasługa Qualcomm, który rozpoczął wspieranie Quick Charge w ładowarkach bezprzewodowych i pierwszym urządzeniem, które z tego korzysta jest mata Mi Wireless Charging Pad.

Zobacz również: Xiaomi znowu miażdży konkurencję ceną. Mi 9 oficjalnie w Europie

Jednak o ile nad zwyczajnym ładowaniem Quick Charge czuwa tylko Qualcomm, o tyle w przypadku ładowania bezprzewodowego ważne są również standardy Qi ustalone przez Wireless Power Consortium. Aby uniknąć sytuacji, w której na rynku będziemy mieć ładowarki Qi i QC, firma odpowiedzialna za szybkie ładowanie zapowiada interoperacyjność obu standardów. Dzięki temu kupując ładowarkę będziemy mogli mieć pewność, że napełni ona naszą baterię szybko i bezpiecznie.

Ponadto dla ładowarek bezprzewodowych nie będzie osobnych standardów – wykorzystają one obecne standardy QC 2.0, 3.0. 4.0 i 4.0+.

Źródło: Qualcomm

Udostępnij

viriacci