T-Mobile wyłącza sieć 3G. Co ze starszymi telefonami?

Maksym SłomskiSkomentuj
T-Mobile wyłącza sieć 3G. Co ze starszymi telefonami?
W marcu ubiegłego roku przypominaliśmy Wam o tym, że operatorzy telefonii komórkowej w Polsce wyłączą sieć 3G. Jako pierwsza swoją decyzję w tej materii ogłosiła sieć T-Mobile, która zrobiła to jeszcze w 2020 roku. Operator uznał, że zapotrzebowanie konsumentów na łączność tej generacji spada i korzysta z niej coraz mniejsza liczba urządzeń. Definitywny koniec 3G w T-Mobile nastąpi w 2023 roku, ale już teraz warto wiedzieć, co to oznacza w praktyce.

Koniec 3G w T-Mobile w 2023 roku

T-Mobile wyłączyło sieć 3G w paśmie 2100 MHz w październiku 2021 roku. Postanowiono jednocześnie o pozostawieniu 3G na częstotliwościach 900 MHz. Miało to zagwarantować odpowiednie zasoby sieciowe dla Polaków nadal korzystających z usług w tej technologii. Należy pamiętać o tym, że rok 2023 oznaczał będzie definitywne rozstanie z 3G.

Obecnie większość osób korzysta już ze smartfonów oferujących opcję łączenia z nowocześniejszą siecią 4G/LTE. Problem mogą mieć osoby starsze.

Jak sprawdzić, czy dany telefon wspiera 4G/LTE?

W tym celu należy zweryfikować, czy podczas przebywania w kilku różnych lokalizacjach na jego ekranie pojawi się ikona zasięgu 4G/LTE. Trzeba pamiętać o tym, że oznaczenie 2G/3G może być związane z brakiem zasięgu nowszego standardu w danej lokalizacji. Można też wpisać nazwę telefonu w Google i sprawdzić w którejś z popularnych baz (np. MGSM), czy pasmo 4G jest wspierane.

telefon 3g

W dzisiejszych czasach telefony bez 4G/LTE użytkują głównie osoby starsze. Warto zainteresować się ich losem w obliczu zmian. | Źródło: Canva Pro

Aby korzystać z 4G/LTE potrzebna jest ponadto karta z T-Mobile nie starsza niż 6-letnia oraz odpowiednie ustawienia w kompatybilnym smartfonie.

Alternatywą dla 3G, choć nie dla każdego, pozostanie użytkowanie sieci 2G, w dalszym ciągu mogącej obsługiwać połączenia głosowe i SMS-y.

3G wygaszane, ale 2G pozostanie w użyciu

Mogłoby się wydawać, że w parze z dezaktywacją sieci 3G pójdzie analogiczne działanie względem pasma 2G. Otóż nic bardziej mylnego. Standard 2G będzie utrzymywany przez kilka najbliższych lat, gdyż wykorzystuje się go często w sytuacjach zapotrzebowania na transmisję danych w minimalnych pakietach i ze względu na niskie zużycie energii. 2G spełnia swoją rolę m.in. na terminalach płatniczych oraz bramkach autostradowych.

Źródło: T-Mobile, mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.