Tak wygląda przyszłość VR i AR. Kompaktowy zestaw HTC Vive XR Elite

Jan DomańskiSkomentuj
Tak wygląda przyszłość VR i AR. Kompaktowy zestaw HTC Vive XR Elite
Testując w 2022 roku autonomiczny zestaw VR HTC Vive Flow, byłem przekonany, że mniej więcej tak powinna wyglądać ścieżka rozwoju zestawów wirtualnej rzeczywistości. Flow ma wielką przewagę nad konkurencją w postaci naprawdę niewielkiej wagi i wymiarów. To faktycznie coś na kształt dużych okularów (a może trochę bardziej gogli narciarskich), a nie dużego headsetu pokroju stacjonarnych wyższych modeli jak chociażby również recenzowany przeze mnie HTC Vive Pro 2. Brakowało jednak możliwości podłączenia do PC, zaawansowanych kontrolerów ruchowych czy lepszego obrazu o jeszcze większej rozdzielczości i szerszym polu widzenia. Innymi słowy możliwości HTC Vive Pro 2 w obudowie HTC Vive Flow. Byłem pewien, że rozwój gogli VR powinien iść w kierunku połączenie tych dwóch światów.

Gogle VR i AR nowej generacji, HTC z Vive XR Elite wyznacza nowe standardy dla branży

Dużym krokiem w tym temacie jest zestaw HTC Vive XR Elite. Co ciekawe pomyślano go nie tylko jako sprzęt do rzeczywistości wirtualnej, ale też rzeczywistości rozszerzonej dzięki implementacji kolorowej kamery i innym dodatkom. Producent podkreśla, że bardzo dobrze sprawdzi się w byciu narzędziem do gier i szeroko rozumianej rozrywki czy nawet fitnessu, ale też w biznesie, szkoleniach i podniesienia produktywności (np. korzystanie z wirtualnych dużych monitorów i normalnej fizycznej klawiatury z myszką). Tym bardziej, że poza kontrolerami znanymi z zaawansowanych zestawów VR, urządzenie potrafi śledzić ruchy dłoni i wszystkich placów.

Tak wygląda przyszłość VR i XR. Kompaktowy zestaw HTC Vive XR Elite
Gogle VR powinny ewoluować do takich form zwiększając możliwości i zmniejszając wymiary / Foto: HTC

Zależnie od konkretnych aplikacji i zastosowań, mogą nie być potrzebne żadne dodatkowe kontrolery. A to wszystko bez zewnętrznych latarni, a jedynie za sprawą trackingu wbudowanych czterech kamer o szerokim polu widzenia 110 stopni, czujników głębi czy żyroskopów. Gogle HTC Vive XR Elite mogą pracować w trybie autonomicznym podobnie jak HTC Vive Flow (czy konkurencyjne Oculus-Meta Quest), ale też po podłączeniu do komputera za pomocą kabla USB-C lub bezprzewodowo, tak jak stacjonarny zestaw do gier i programów z PC. Trzecim trybem jest znane HTC Vive Flow wyświetlanie materiałów bezpośrednio z podłączonego androidowego smartfonu – także treści VOD na wielkim wirtualnym ekranie, co świetnie sprawdza się chociażby w długiej podróży.

Wielosegmentowy design z niską wagą i niezłym obrazem

Modułowa konstrukcja pozwala na pracę bez żadnych przewodów po podłączeniu tylnego elementu z paskiem i akumulatorem (ładowanie 30 W po USB-C). W trybie XR zapewni do 2 godzin użytkowania, ale wbudowane małe ogniwo umożliwi szybkie przełączenie źródła energii. Alternatywnie skorzystamy też niewielkich z zauszników okularowych podobnych do HTC Vive Flow, ale wtedy trzeba zapewnić zasilanie przewodem USB-C. Cały zestaw włącznie z baterią waży zaledwie 625 g. Oczywiście w innym trybie z samymi zausznikami zamiast dużego akumulatora, będzie znacznie lżejszy.

Tak wygląda przyszłość VR i XR. Kompaktowy zestaw HTC Vive XR Elite

Nawet z baterią gogle HTC Vive XR Elite wydają się całkiem zgrabne / Foto: HTC

Obraz powinien być całkiem ostry dzięki wyższej niż w HTC Vive Flow rozdzielczości 4K (HTC Vive Pro 2 ma aż 5K, ale 4K to wciąż bardzo dobra wartość) i odświeżaniu na poziomie 90 Hz. Jeśli użytkownik będzie miał wadę wzroku, skorzysta z regulacji soczewek i tym samym uzyskać dobry obraz bez okularów korekcyjnych. Producent chwali się, że w nowych goglach mamy znacząco ulepszony dźwięk dzięki użyciu większych głośników kierunkowych. Zauszniki mają podobne elementy jak HTC Vive Flow, ale widać jednak zrezygnowano z przewodnictwa kostnego dźwięku (a przynajmniej tej samej formy).

HTC Vive XR Elite poza typowymi grami i aplikacjami VR/AR, mają być też narzędziem do metaverse

Wraz ze zbliżającą się premierą gogli HTC Vive XR Elite, w launcherze Viveport pojawi się 100 zupełnie nowych aplikacji i gier VR oraz MR pomyślanych specjalnie dla najnowszego headsetu HTC. Firma dalej chce rozwijać swoją wirtualną platformę Viverse (własna implementacja metaverse) na bazie standardów OpenXR i WebXR. Gogle wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości HTC Vive XR Elite przeznaczone są w pierwszej wersji na rynek konsumencki, ale już wkrótce HTC przedstawi specjalną ofertę skierowaną dla biznesu. Zestaw (gogle XR, dwa kontrolery, podstawka na akumulator) można zamawiać już teraz w przedsprzedaży na stronach HTC Vive w cenie 6799 złotych.

Zobacz również: Śmiała prognoza Nokii. Smartfony zmarginalizują się do 2030 roku wyparte przez metaverse

Źródło i foto: HTC / własne

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.