Patrząc obiektywnie na ofertę produktową sklepów oraz na poziom świadomości marki TCL wśród konsumentów, dochodzę do wniosku, że jest to firma dość niszowa na naszym rynku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że TCL jest drugim, co do wielkości globalnym producentem w segmencie TV – jego udział pod względem dostarczonych produktów w 2018 r. sięgnął 11,6%.
Trzy nowe serie odbiorników z klasy średniej sygnowane symbolem EP już za kilka tygodni pojawią się w sklepach. W skład nowej oferty wchodzą modele: EP64, EP66, EP68.
Wszystkie TV posiadają rozdzielczość UHD (3840 x 2160), możliwość obsługi treści HDR oraz zainstalowany system Android TV 9.0. Telewizory za pośrednictwem wbudowanych aplikacji posiadają dostęp m.in. do Netflix i YouTube. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami dotyczą m.in. specyfikacji odbiorników, pilota oraz designu TV – podstawy, czy materiału użytego do wykończenia obudowy (plastik, metal).
Do modelu EP66 producent zainstalował funkcję SMART HDR, która ma zadanie znacząco poprawić jakość treści, wyświetlanych w standardowym zakresie tonalności (SDR). Jestem bardzo ciekaw, jaki jest realny wpływ tego rozwiązania na efekt końcowy – w założeniu, materiały z jego zastosowaniem mają przypominać te posiadające HDR.
Telewizor EP68 jest pozycjonowany jako najwyższy model w serii, charakteryzujący się: cienkim obramowaniem (6mm), do wykończenia którego wykorzystano polerowany metal, zgodnością z HDR10+, HLG, Dolby Vision, Dolby Atmos, pilotem, posiadającym możliwość wprowadzenia komend głosowych w języku polskim oraz WCG (Wide Color Gamut – szeroka paleta barw).
Obiektywnie patrząc na model EP68 pod kątem relacji cena vs. specyfikacja, można stwierdzić, że produkt wygląda interesująco. Dopiero jednak w momencie przeprowadzenia testów, będzie można ocenić realne możliwości, jakimi dysponuje sprzęt.
Podczas konferencji padło zapewnienie ze strony przedstawiciela firmy, że TCL będzie systematycznie aktualizował w sowich TV kolejne wersje Android TV (minimum o 2 poziomy). W najprostszym skrócie oznacza to, że jeśli posiadamy odbiornik z system Android 8 otrzymamy na pewno wersję 9 i 10. W przypadku zakupu nowej serii EP z Android 9, mamy zapewnioną w przyszłości aktualizację do 10 i 11 generacji Android TV.
Polski rynek TV w liczbach
W trakcie spotkania zostały zaprezentowane również dane z polskiego rynku TV. W 2018 roku sprzedano w Polsce około 2,2 mln odbiorników. Udział TCL wyniósł około 5% – jak stwierdził Marek Maciejewski podczas rozmowy, udział ten odpowiada około 110 tys. sprzedanych egzemplarzy.
Zapytałem również o udział TCL w kategorii: wartości sprzedanych odbiorników. Z otrzymanych informacji wynika, że oscyluje on na poziomie około 4%, choć – jak zaznaczy Marek Maciejewski – firma pracuje obecnie nad poszerzeniem rynku.
Średnia cena, jaką polski konsument w 2018 r. przeznaczył na zakup nowego telewizor sięga 1,9 tys. zł. Odbiorniki wymieniamy co 6 lat. I tu nastąpiła pewna zmiana, gdyż 2-3 lata temu okres ten był o rok dłuższy (7 lat). Co ciekawe, 45% klientów decydujących się na zakup TV korzysta ze sprzedaży ratalnej. Według danych, 34% telewizorów jest sprzedawanych w 55” lub o większej przekątnej.
Przy okazji omawiania dostępności aplikacji Netflix w serii EP, zostały przedstawione dane dotyczące ilości subskrypcji serwisu w różnych częściach Europy. Wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii w 2018 r. subskrypcja wyniosła aż 10 mln, co stanowi najlepszy wynik na starym kontynencie. Polscy klienci serwisu w analogicznym czasie dokonali 2,1 mln subskrypcji.
Podczas krótkiej rozmowy z Markiem Maciejewskim – Product Development Director TCL Europe – postanowiłem zapytać o plany wprowadzenia przez TCL odbiorników 8K na rynek Polski oraz miejsce produkcji najnowszej serii EP. Z uzyskanych informacji wynika, że:
– TCL na chwile obecną nie planuje wprowadzenia TV 8K do Polski. Odbiorniki posiadające rozdzielczość 7680×4320 są dostępne tylko w Chinach.
– Cała produkcja, zarówno serii EP jak i innych modeli TV, odbywa się w jedynej europejskiej fabryce, która jest zlokalizowana w Żyrardowie.
Niestety podczas konferencji nie podano dokładnej specyfikacji telewizorów. Jedno jest pewne, modele o przekątnej 55” EP64, EP66, EP68. zostały wyposażone w matrycę typu VA z częstotliwością odświeżania 50Hz oraz posiadają podświetlenie typu Direct LED., Mając jednak na uwadze przedział cenowy, w jakim oferowane będą nowe urządzenia TCL, jestem prawie pewien, że w odbiornikach zabraknie systemu Local Dimming (lokalne wygaszanie).
Sugerowane ceny odbiorników:
- EP64 55” 2999 zł
- EP64 65” 3199 zł
- EP66 55” 2499 zł
- EP66 65” 3299 zł
- EP66 75” 6499 zł
- EP68 55” 2699 zł
- EP68 65” 3899 zł